“Ortak Sorunlara Ortak Çözümler” Projesi başarı ile uygulanıyor

17
Kırklareli Zübeyde Hanım Ana Okulu ve Bulgaristan Burgas Şehri Vasil Levski İlköğretim Okulları arasında, Sınır Ötesi İş Birliği …
HABER MERKEZİ
Kırklareli Zübeyde Hanım Ana Okulu ve Bulgaristan Burgas Şehri Vasil Levski İlköğretim Okulları arasında, Sınır Ötesi İş Birliği İPA Projeleri (Ref. No 2007CB16IPO008-2011-2-086) çerçevesinde okullar arasında 05 Kasım 2013 tarihinde sözleşme imzalanmıştı.
Bu iki sınır ötesi komşu okullar arasında başlatılan, proje, bu güne kadar planlanmış olan, faaliyetlerin icraatında oldukça başarılı icraatlar paylaşıldı. Yapılan karşılıklı faaliyetler, okul yönetimlerine öğretmenlere, öğrencilerine ve velilere ortak çalışmaların ve deneyimlerin paylaşımı sevincini yaşattı. 
3-4-5 Nisan 2014 tarihlerinde Zübeyde Hanım Ana Okulu’nun hazırladığı “Ritmik Müzik” ve “Sanat Gösterileri, adeta festival havası oluşturdu. Misafir okul Vasil Levski Temsilcilerini büyülemiş olup, çalışmaları ve neticelerin değerlenmesinde yüksek not biçilmiştir. Başarılar, paylaşılarak, birer metodik çalışma örneği gibi yüksek değer verilmiş, her iki okulun ortak çalışma neticesi olarak, kabul edildi.  Gösterilerin değerlendirme safhasında, iki proje ortakları olarak geleceğe dönük ortak çalışma ve projeler yürütmeye karar verdiler. Okullarda düzenlenen Dans Atölye ve Sahne Çalışmaları aracılığı ile kültür paylaşımlarının olumlu etkileri öğrenci ve velileri çok etkiledi. Bilhassa, bölge halklarının, zengin folklar kültürlerinin ortak yönleri, benzerlikleri ve tarihsel açıdan bakılınca, kültürlerin etkileşimi ve yansımaları kalıcı dostlukların pekişmesinde çok etkin rol oynamış ve hafızalarda iyi izlenimler bıraktı. Bilhassa projenin tanıtımı için çocuklara dağıtılan Avrupa Birliği Simgeleri ile hazırlanmış olan, Tshirtler, Yelekler ve Şapkalar çocuklara sunulurken, sevinçli ve neşeli yüzleri görmeye değerdi.
Kırklareli Zübeyde Hanım Ana Okulu Temsilcileri 21-22-23 Ağustos 2014 tarihine Burgas Vasil Levski İlköğretim Okulu ziyaretleri sırasında, öğrencilerin sanat alanında becerilerini, harika çalışma yeteneklerini, aynı zamanda çeşitli etnik köken menşeili çocukların, göstermiş oldukları başarılı çalışmaları sergilediler. Öğretmenler, metodik çalışmalar sergileyerek, üstün başarılara imza attılar.
Projenin esas amacı, okullarda karşılıklı kültür ve folklor çalışmalarına destek olarak Avrupa Birliği Hibe Fonları’ndan faydalanılarak, alt yapı hizmeti kazandırmak, çocukların gelişiminde, çağdaş sahne kültürü oluşturulabilmesi için, sahne düzenlemeleri,  çağdaş elektronik donanımlarını kazandırmak. İşte projenin getirmiş olduğu bir fırsat ve okullarda atölye çalışmaları yaparak, proje ortaklarının karşılıklı beceri paylaşımlarını, deneyimlerini ve müspet faaliyetlerin paylaşılması amacı yakalandı.
Ortak proje faaliyetleri yürütülürken, diğer okulları ziyaret ederek, eğitim ve kültürel faaliyetler üzerinde izlenimler edinildi. Folklor çalışmaları, kültürel faaliyetler, iki bölge toplumlarında, sosyal ilişkileri güçlendirmede, birer araç olarak, amaca yönelik, yani kalıcı ilişkiler kurmada, sosyal ilişkileri güçlendirmede en büyük etkendir. İlişkiler, sayesinde bölgelerde okullar arasında; Çocuk Kültür Festivalleri, Resim Sanat Günleri, Sergileri, Folklor Ayları gibi etkinlikler, bölgelerin kalkınmalarında etken olabilir. Bilhassa, iki ülkenin komşu illeri okulları arasında karşılıklı, dengeli ve kalıcı gelişimin temelleri atılabilir. Bu tür çalışmalar, globalleşen dünyada çağdaş yaşamın bir parçası olan, kültür ve medeniyetlerin ortak yönlerini paylaşarak, geleceği dizayn edebilmeleri için, karşılıklı, güven atmosferi oluşturulabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here