ORTAK AKIL – CHP’nin 300 Adayı kesin mi?

12
Özkan Başaran
05 Ekim Cumartesi günü Milliyet Com.tr.CHP’de bomba etkisi oluşturan bir son dakika haberi geçti.
“CHP’nin 300 Belediye Başkanı Adayı Kesinleşti” Başlıklı Meriç Tafolar imzalı Haberde Kırklareli’nin de olması ortalığı karıştırdı.
Ordu, Eskişehir, Aydın Belediye Başkanları’nın adaylıklarının kesinleştiğini belirten haber, Trakya illerini de sayıyordu.
Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli Belediye Başkanları’nın CHP’den adaylıklarının kesinleştiğini yayınlayan haber, teyit edilmemişti ama CHP camiasını bulandırmaya yetmişti.
CHP Kırklareli İl Başkanı ile bu konu hakkında bir telefon görüşmesi yaptım.
Başkan Zengin, CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ile görüştüğünü ve haberin gerçeği yansıtmadığını söylediğini anlattı.
Konu ile ilgili bugün parti binasında bir basın toplantısı düzenleyeceğini söyleyen Başkan Zengin, haberin gerçeği yansıtmadığını detayları ile açıklayacağını kaydetti.
Vekil Kesimoğlu’nun da bu haberin gerçeği yansıtmadığını belirten bir açıklama yaptığını söyleyen Başkan Zengin, Genel Merkezin de konu ile ilgili bir açıklama yapacağını umduğunu söyledi.
Türkiye genelinde CHP’nin 300 Belediye Başkan Adaylığı’nın kesinleşmiş olabileceğini, ancak bu adayların partimizin Belediyesi olmayan yerlerde olabileceğini de vurgulayan Başkan Zengin; “Trakya’de kesinleşen İl Belediye Başkanı Adayı’nın olmadığını biliyorum. Diğer bildiklerimi de basın toplantısında açıklayacağım” dedi.
Başkan Zengin Trakya’daki İl Belediye Başkan Adayları’nın kesinleşmediğini iddia ede dursun, Bazı CHP’liler de, Genel Merkezin bu güne kadar haberi yalanlayan bir açıklama yapmamasını çeşitli yorumlarla değerlendiriyorlar.
“Eğer Haber gerçek olmasaydı; Genel Merkez açıklama yapardı, Demek ki haber doğru” diye iddialarda bulunan bazı CHP’liler bununla da kalmıyorlar.
Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ İl ve İlçe CHP’li Belediye Başkanları’nın da adaylıklarının kesinleştiğini öne sürüyorlar.
Anlayacağınız, kimin işine nasıl gelirse, öyle yorumluyor.
Örneğin, Vekil Dibek’le bu haber hakkında yanımda bir telefon görüşmesi gerçekleştiren bir dostum, Vekil Dibek’in bu konuyu “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” şeklinde yorumladığını söyledi.
Haberin Milliyet Com. Tr. Tarafından yayınlanması ciddiyete alınmasında büyük rol oynuyor. Ve, ortalığı allak bullak etmeye de yetiyor.
Bana sorarsanız, bu haber gerçeği yansıtmıyor. Sadece, haberi yapan arkadaşın yorumlarından ibaret. Ancak, CHP’nin Belediyesi olmayan yerlerde adaylarını kesinleştirmiş olabilir. Bunların sayısı da 300’ü bulabilir.
Çünkü, Aday belirleme Yöntemleri belli olan yerlerde henüz çalışmalar tamamlanmadı. Özellikle CHP’nin Belediyesi olan yerlerde.
Anket yapılacak yerlede anketler yapılmadan Genel Merkez nasıl olurda Mevcut Belediye Başkanı’nı adaylığını kesinleştirir?
Bu mümkün değil. Seçim atmosferi bu, ne spekülasyonu biter, ne de dedikodusu.
Bir haber çıkmaya görsün birilerinin işine geliyorsa o haberi istediği gibi maniple eder, yani abartır büyütür ve yayar.
Bu da ortalığı karıştırmaya yeter.
Kırklareli’ye bakalım. Mevcut Belediye Başkanı’ndan başka Üç Aday Adayı daha var. Eğer kesinleştiyse diğerleri neden çalışıp neden masraf yapsınlar?
“Kırklareli kesinleşti” deyince CHP’li İlçe Belediye Başkanları’nın da kendilerine pay çıkardıklarını duyuyorum. 
İlçelerde mevcut Başkanlara rakip çıkan birçok Aday Adayı var. Lüleburgaz’da Belediye Başkanı’na rakip 4 Aday Adayı, Babaeski de 2 rakip Aday Adayı var.
İşin boyutları nerelere varıyor. 
Bugün, CHP Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin Parti Binası’ndaki Basın Toplantısı’nda ortalığı alt üst eden bu haberin gerçek dışı olduğunu detaylarıyla açıklayacak. Dolayısıyla ortalık biraz da olsa yatışacak.
Ortalığın tam anlamıyla durulması için, CHP Genel Merkezi yetkili ağızlardan kesin bir dille bu haberi yalanlamalı. Hangi yerlerde 300 Belediye Başkanı Adayı’nı belirlediğini açıklamalı.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here