ORTAK AKIL-CHP’de “Baykal-Sav” ikilisinin atadığı isimler tasfiye edilebilir mi?

16
Özkan Başaran
CHP’de 2 Eylül 2013 Pazartesi günü aday adaylarının son başvuru günüydü.
Başvurusunu son güne kadar yapmayan bazı isimlerin Aday Adayı olup olmayacakları merak konusuydu.
En çok merak edilen de, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’tı.
Çünkü, Aday adaylığı süreci başladığından bu yana; “CHP’den Belediye Başkan Aday Adayı olacak mısınız?” şeklindeki soruya; “Ben Aday gösterilirim” cevabını veriyordu.
Her nedense, Başkan Halebak, Aday gösterilmeyi beklemedi.
2 Eylül Pazartesi günü CHP Lüleburgaz İlçe Binası’na gelerek Belediye Başkan Aday Adaylığı başvurusunu yaptı.
Lüleburgaz’daki Pazartesi Toplantısı’na katılan Vekil Turgut Dibek’in “Eğilim Yoklaması’ndan çıkan sandık sonuçları herkesin gözü önünde açıklanacak” şeklindeki sözleri “ATAMA”yı reddediyordu.
Bu durumda Başkan Halebak sandığa girmeyi kabul etmiş oluyor.
Konu açıldığında,“Futbolcu Messi Lüleburgazspor’a gelse, sahaya çıkarıp test edilir mi?” şeklindeki benzetmeyle kendini anlatmaya çalışan Başkan Halebak, marka olmuş Başkanların adaletsiz bir aday belirleme seçimine girmeden, aday gösterilmesinden yana olduğunu sık sık hatırlatıyordu.
Ancak, CHP Genel Merkezi, Marka Başkan falan dinlemiyordu. 
Sandıktan Kılıçdaroğlu’nun öz kardeşi bile çıkamazsa acımayacağını söylüyordu.
Daha fazla direnemeyen Başkan Halebak, CHP’nin kurallarına boyun eğerek, başvurusunu yapmak zorunda kaldı.
“BLÖFLER; siyasette her zaman tutmaz”
Bu arada Hakan Dedeoğlu da Lüleburgaz Belediye Başkan Aday Adayı başvurusu yaptı. 
Başkan Emin Halebak, Eski CHP Vekili Dr. Tansel Barış, önceki CHP İlçe Başkanı Mimar Turabi Kayan, Av. Koray Şentürk ve Hakan Dedeoğlu olmak üzere Lüleburgaz’da 5 Aday Adayı başvuru yapmış oldu.
Babaeski’ye gelince, Başkan Av. Abdullah Hacı, bir önceki Başkan Av. Haluk Tezsezer ve önceki CHP İlçe Başkanı Vet. Hek. Ozan Yetkin Hazar olmak üzere 3 Belediye Başkan ADAY ADAYI. 10 İl Genel Meclis Aday Adayı. 46 Babaeski Belediye Meclis Aday Adayı başvurusu yaptı.
Kırklareli’de Başkan Av. Cavit Çağlayan, eski Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı. Mak. Müh. Ünal Başkur, önceki CHP İl Başkanı Vecdi Gündoğdu, eski Belediye Başkanı Kadir Gökçe olmak üzere 4 Belediye Başkan Aday Adayı başvurusu var.
5 Eylül 2013 Perşembe günü CHP Genel Merkeze gidecek olan 2 Bölge Vekili, İl Başkanı ve Müfettiş Vekil’den oluşan Kırklareli Heyeti Aday belirleme yöntemini bildirecek.
Eylül ayının ilerleyen günlerinde de Genel Merkez Hangi İl’de ne şekilde aday belirleme yöntemine karar verildiğini açıklayacak.
Aday belirleme yöntemi İlçeler arasında da değişiklik gösterebilecek.
Ekim Ayında eğitime girecek Aday Adayları, daha sonra belirlenen günde Eğilim Yoklaması için sandığa girecekler.
CHP, Yerel Seçimler’de Adayları ilk defa Üyeleri’nin iradesine bırakıyor.
Yaşanacak bu ilk birçok taşı yerinden oynatabilir.
Eski Vekil Yavuz Altınorak ile birkaç gün önce yaptığımız söyleşide, Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile evinde bir görüşme gerçekleştirdiğini anlattı. 20 dakikalık randevunun Kılıçdaroğlu’nun isteği ile 1,5 saate ulaştığını söyleyen Altınorak, Genel Başkan’ın aday belirlemede özellikle Trakya’da sandık istediğini söyledi.
Milletvekili Seçimleri’nde “Baykal-Önder Sav” Ekipleri’ni liste dışı bırakan Kılıçdaroğlu, bu Yerel Seçimler’de de Belediye Başkanları’nda mı eleme yapacak?
Trakya’daki CHP Belediye Başkanları “Baykal-Sav” ikilisinin atadığı isimler.
Kılıçdaroğlu koltuğunu sağlama almak için” Baykal-Önder Sav” ikilisin atadığı isimlerin adaylıklarını nasıl engelleyebilir?
Eğilim Yoklaması’ndan açık ara çıkan Aday Adayı engellenemez.
Fakat, sandıktan yakın ara çıkan iki isim arasındaki kıyaslamada, kamuoyu anketi ve örgüt değerlendirmesi sonucuna göre, ikinci çıkan Aday Adayı daha da şanslı olabilir.
Bu şekilde, Kılıçdaroğlu’na yakın isimler Aday ilan edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here