ORTAK AKIL- CHP, Partiiçi Demokrasi Sınavı verecek

15
Özkan Başaran
02 Eylül, CHP’de Aday Adayları için son başvuru günü. 
Kırklareli Merkez, Lüleburgaz ve Babaeski Belediye Başkan Adayları sandıktan çıkacak.
Diğer İlçe Belediye Başkan Adayları ise Merkez Yoklaması ile belirlenecek.
Oralarda birer Aday Adayı çıktığı için seçime gerek yok. 
Kendiliğinden adaylaşacaklar.
CHP Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin geçtiğimiz günlerde İlçe Başkanları ile yaptığı toplantıda, yukarıda belirttiğim bu üç büyük İlçe’de Belediye Başkan Adayları’nın Kayıtlı Üyelerle Eğilim Yoklaması yapılarak belirleneceğini açıklamıştı.
Dün akşam CHP İl Başkanlığı’nda İlçe Başkanlarıyla yapılan toplantıda da Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi Adayları’nın ne şekilde belirleneceği konusu masaya yatırılacaktı.
“Genel Merkezin örgütlere gönderdiği genelgede, Belediye Meclisi Adayları’nı belirlemede Fermuar Yöntemi’ni işaret ediyor” şeklinde iddialar var.
Fermuar Yöntemi ne demek?
Babaeski Belediye Meclisini örnek alırsak. Babaeski Belediye Meclisi’nde 15 Aday gösterilmesi gerekiyor. 2’si Belediye Başkanı’nın kontenjanı. Geriye 13 Meclis Üye Adayı kalıyor.
Fermuar Yöntemi’ni burada yerli yerine oturtursak, iddialara göre, Belediye Meclis Adayları’nın 1-3-5-7-9-11-13’üncü sıralarının üyelerin seçimiyle sandıktan çıkmasını isteyen CHP Genel Merkezi, 2-4-6-8-10-12’uncu sıralarının da örgüt tarafından belirlenmesi öneriyor. 2 kontenjan da Belediye Başkanı’nın önerisiyle örgütün onayına sunulur şeklinde iddialar ortalıkta dolanıyor.
“Dolayısıyla 7 Meclis Üyesi sandıktan çıkarken, 6 Meclis Üyesi’ni de örgüt belirlemiş olacak” şeklinde yorumlanabilir.
Peki, 6 Meclis Üyesi’ni örgüt tarafından belirlemesinin mantığı nedir?
Bu noktada da, Belediye Meclisi’nde teknik elamanlara ihtiyaç olabileceği düşüncesi ağır basıyor. 
Fermuar Yöntemi Mühendis, Mimar ve Muhasebeci gibi teknik elemanları sandığa soksanız, ezilecekleri için fermuar yöntemiyle sıralara yerleştirmek için düşünülmüş olsa gerek.
Bu durumda Adaylaşan Belediye Başkanı’na teknik kişilerden Meclis Üyesi Seçme Hakkı tanımak için düşünülen bu yöntemde bu sıralara yerleşen Meclis Üye Adayları örgütün onayına da sunulacak. Bölge Vekilleri’nin görüşü de alınacak.
CHP Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin’in gazetemize yaptığı açıklamada; “Belediye Meclis Üyeleri’ni örgüt belirlesin görüşündeyim” sözünden kastı, Genel Merkezin gönderdiği genelge doğrultusundaki teknik elamanların sıralamaya yerleştirme düşüncesinden kaynaklanıyor.
Fermuar Yöntemi’ni dilimin döndüğünce, 15 Belediye Meclis Üyesi olan Babaeski’yi örnek alarak durumu anlatmaya çalıştım.
Bu yöntemi 25 üyeli yerleri de aynı şekilde düşünerek uygulayabilirsiniz.
Bu arada CHP Tüzüğü’ne göre, genç ve bayan kontenjanı uygulaması da ayrı bir zorunluluk.
Genel Merkez bayanlara ve gençlere pozitif ayırım istiyor. Genç veya Bayan Aday Adayları sandıkta geri sıralara düşse de, seçilecek sıralara yerleştirilecekler.
İlk bakışta karışık ama mantıklı bir yöntem gibi gözüküyor.
Ben yazıyı kaleme aldığımda İl Başkanlığı’nda bu konu ile ilgili toplantı yapılmamıştı. Siz şu anda bu yazıyı okurken karar çıkmış olacak.
Ortaya farklı bir yöntem çıkabilir mi? Onu bilemem ama Genel Merkezin bu konudaki genelgesi anlatmaya çalıştığım yöntemin uygulanmasını istiyor. 
CHP’ bu Yerel Seçim’de adaylarını üyelerinin iradesine bırakıyor. 
En iyisini de yapıyor.  
Demokrasi ve özgürlükler dönemini parti içinden başlatıyor. 
CHP, bu seçimde çok önemli bir Partiiçi Demokrasi Sınavı verecek.
Kendi partisinde demokrasi uygulamayanlar ileri demokrasi nutukları atadursun, CHP de bütün partilere örnek olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here