ORTA AKIL- AKP’de Aday Adayı Yağmuru, CHP’de 3 Kasım bekleyişi

9
Özkan Başaran
AK Parti’nin aday aday başvuruları yarın sona eriyor. 
Eğer bir erteleme olmaz ise, 1 Kasım 2013 Perşembe günü saat 17.00’de başvurular sona erecek.
Bölgemiz siyasetinin önemli partisi AK Parti’de Aday Adayı enflasyonunun doruğa ulaştığı yer; Kırklareli Merkez.
Aday olmaya en yakın görünen Selahattin Minsolmaz ile başlayan Aday başvuru sayısı, Arif önce ve Fatih Toktar ile On’lara yaklaşmaya başladı.
Eski Kadın Kolları Başkanı Av. Tülay Peker, kadın Aday Adayı olarak dikkat çekerken, Cem Duran’ın da güçlü aday Aday Adayları arasında sayılıyor.
Fatih Toktar’ın da Aday Adaylığı değerlendirmeye değer olduğu söylenirken, süreç sona ermeden bir iki sürpriz aday adayının daha başvuru yapacağı söyleniyor.
AKP’nin Kırklareli Merkezde yaşadığı bu Aday Adayı bolluğu, CHP’nin aday belirlemede ne kadar özenle hareket etmesi gerektiğinin gösteriyor.
Metropol ilçe gözüyle bakılan Lüleburgaz’da ise, AKP’ye bu denli talep olmaması da ayrı bir değerlendirme konusu.
CHP’nin Kalesi Kırklareli Merkez’de AKP’nin10’a yaklaşan Aday Adayı sayısı neyin göstergesi olabilir?
Öncelikle “Kırklareli Merkezde AKP’nin yaptığı Kamuoyu araştırmalarında oylarının artışını öğrenenler Aday adayı olma yarışına girdiler” diyebiliriz.
Öte yandan Kırklareli Merkezde her seçimde AKP’nin oylarının kayda değer artışlar göstermesi de Aday bolluğunda önemli etken olabilir.
CHP’de yaşanan bazı sıkıntıların bölünme görüntüsü verdiği ve AKP’lilerin iştahını kabarttığı da ayrı bir tespit.
Diğer yandan Kırklareli Merkezin Bakan yağmuruyla ödüllendirilmesi, Başbakan Erdoğan’ın 6 Aralıkta Kırklareli Merkez’de Temel Atma Töreni’ne gelecek olması bazı Aday Adayları’nın reklam kokan başvurularını arttırdığı şeklinde düşünceleri kenara atamayız.
Yerel seçimlerden bir yıl sonra Milletvekili Seçimleri var. Milletvekilliği düşünen bazı AK Partililer tanıtım amaçlı başvurularla ileriye zemin hazırlama isteği olabilir.
Bütün bu sebepler Kırklareli Merkezde AKP’de görülmemiş bir Aday adayı enflasyonu oluşturuyor diye düşünüyorum.
İktidar partisinde yaşanan Aday bolluğunun CHP’yi ilgilendiren yanı; rakibinin kim olacağıdır.
Birçok CHP’li dostum, Selahattin Minsolmaz’ın Aday olacağı konusunda hemfikir.
Adaylığı Uzun zamandır gündemden düşmeyen Selahattin Minsolmaz,ın adaylığına Başbakan Erdoğan’ın da sıcak baktığı söylentileri de oldukça yaygın.
Geçtiğimiz yerel seçimde Eğilim Yoklaması’nda birinci çıkan Selahattin Minsolmaz, bazı sebeplerden aday olamamıştı.
Bu kez Minsolmaz’a Adaylığına kesin gözüyle bakan siyasi çevreler, 6 Aralık günü temel atama törenleri için gelen Başbakan Erdoğan’ın Selahattin Minsolmaz’ın elini kaldırıp Aday ilan edebileceğini bile konuşuyorlar.
Bu söylentiler, diğer aday adayların şansının olmadığı anlamına gelmese de, tanınma ve genel kabul, anketlerde önemli rol oynayan faktörlerdir.
Kırklareli Merkezin CHP için ne kadar önemli olduğunu düşünürsek, çekişmeli bir seçime gittiğimiz su götürmez bir gerçek.
CHP’nin Adayını belirlerken bütün bu tespitleri dikkate alacağı kesin.
CHP’de şu sıralar Vekillerin Aday Belirleme Yöntemi konusundaki satranç oyunları devam ede dursun, gözler CHP’nin 3 Kasımda yapacağı Parti Meclisi toplantısına çevrildi.
Toplantıdan Aday belirleme yöntemlerinin açıklanmasının bekleyen CHP Kırklareli örgütü de, Eğilim yoklaması mı yoksa Anket mi? çıkacak merağı içinde.
Kırklareli Merkezde ve Lüleburgaz da Eğilim yoklaması için üyelerin önüne sandık konulursa; Dengeler çok ama çok değişebilir.
AKP kurmayları da CHP’nin aday belirleme yöntemine kilitlendi.
Çünkü “Rakibinin kim olacağı”3 Kasım toplantısında şekillenebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here