“Orman yangınlarının en büyük sebebi anızların yakılması”

17
Kırklareli Orman İşletme Müdürü Orman Mühendisi Ömer Terzi Kırklareli’nin ormanlarının çok değerli olduğunu ve bu ormanların zarar görmemesi için Orman İşletme Müdürlüğü olarak çok dikkat ettiklerini söyledi
HABER MERKEZİ
Kırklareli Orman İşletme Müdürü Orman Mühendisi Ömer Terzi Kırklareli’nin ormanlarının çok değerli olduğunu ve bu ormanların zarar görmemesi için Orman İşletme Müdürlüğü olarak çok dikkat ettiklerini söyledi.
Terzi Orman İşletme Müdürlüğü olarak orman yangını çıkmaması için her türlü tedbiri aldıklarını belirterek şunları kaydetti:
“2012 yılı yangın sezonunda yapmış olduğumuz hazırlıklar ve eğitimler çerçevesinde hazır bir şekilde bekliyoruz. 4 adet yangın kulelerimiz olan Kırklareli Babatepe, Yoğuntaş, Kofçaz Sivridikme ve Kırklareli’nin ana kulesi olan Mayadağ Kulesi’nde 24 saat gözetleme yapılıyoruz. 1 dozer, 1 greyder, 1 lastikli kepçe, 3 arozöz, 1 su ikmal aracı, 1 yangına ilk müdahale, aracı 1 treyler, 3 ekibimiz yangınlara müdahale etmek için her zaman hazır beklemekte.
* “Kurduğumuz 3 ekipte 32 personelimiz görev yapıyor” 
Kırklareli’de 119 bin hektar orman alanımızda 3 ekipte 32 personelimiz görev yapmakta. Her yerde ummadık bir zamanda yangın çıkabilir. Orman alanlarımızda sürekli görevli personelimiz devriye atmakta. 7 adet motosikletli personelimiz ormanlarımızı kontrol ediyor. Vatandaşlarımızın en önemli yapmaları gerekenlerin başında piknik alanlarında piknik yapmalılar ve yaktıkları ateşin iyice söndüğüne emin olmadan ayrılmamalılar. Piknik alanı dışında bir yerde yapılan pikniklerde ortam pikniğe uygun olmadığı için yangın çıkması daha üst düzeyde oluyor. Yangınların en büyük sebeplerinden bir tanesinde buğdaylar biçildikten sonra anızların yakılması. Orman bölgelerine yakın yerlerde yapılan anız yangınları ormanlık alana sıçrayıp büyük bir yangın çıkmasına sebep oluyor. Ormanlara yakın bölgelerde anızların yakılmaması hatta hiç anız yakılmamasını halkımızdan rica ediyoruz. 
* “Ölü noktalardaki yangınlarda vatandaşlarımıza çok iş düşüyor”
Bazı bölgelerde kulelerimizin göremediği ölü noktalar mevcut bu bölgelerde çıkan yangınları ya da dumanları gören vatandaşlarımızın “177 ORMAN YANGIN HATTI”na ihbar etmelerini rica ediyoruz. Bize ne kadar kısa zamanda haber verilirse yangın o kadar kısa zamanda söndürmemiz mümkün. Vatandaşımızın bize olası bir durumda haber vermesi durumunda yaptığımız müdahalede o kadar az yer hasar görür.” (ş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here