Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan Kırklareli’ye Dev Sulama Tesisleri

14
Bakan Eroğlu; “Kırklareli’nin bereketli toprakları suya doyacak”

* Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ayrıca Kırklareli’ de çiftçilerin geleceğe artık umutla baktığını ve bu dev tesisler ile Kırklareli’ de sulanmayan arazi bırakmayacaklarını belirtti.
HABER MERKEZİ
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Kırklareli’de tamamlanan, rehabilite edilen, inşaatı devam eden ve proje safhasındaki aralarında Kırklareli Sulaması ve Çayırdere Barajı’nın da bulunduğu dev Sulama Tesisleriyle yaklaşık 253 bin dekar tarım arazisi suya kavuşacak, Kırklareli’nin bereketli toprakları suya doyacak.
* “Toprağımıza can verdik”
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “2003-2013 yılları arasında DSİ tarafından inşa edilen Kırklareli’de hizmete açtığımız Modern Yeraltı ve Yerüstü Dev Sulama Tesisleri ile zirai verimliliği artırdık, ileri teknolojiden yararlanarak toprağımıza can verdik” diye konuştu.
* “TRAGEP ile Kırklareli’nin yüzü gülecek”
Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve Çanakkale’nin Trakya’da kalan kısımlarını kapsayan Trakya Gelişim Projesi’nin (TRAGEP) önemini vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu; “TRAGEP ile Kırklareli’nin ve proje kapsamında yer alan diğer illerin yüzü gülecek. TRAGEP bölge kalkınmasının anahtarı olacak” diye konuştu.
TRAGEP’in Atıksu Arıtımı’ndan ağaçlandırmaya, sulamadan içmesuyu teminine, dere ıslahından taşkın erken uyarı sistemine kadar pek çok alanda yürütülecek dev bir bölgesel gelişme projesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, proje kapsamında Trakya’ya 10 Milyar TL. yatırım yapılması planlandığını sözlerine ekledi.
* “Ergene hayata dönüyor”
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Trakya için hayati öneme sahip Ergene Nehri’nin yanlış şehirleşme ve sanayileşmenin kurbanı olduğunu nehrin kurtarılması için 2011 yılında Şafak Eylem Planı’ nı başlattıklarını belirtti. Plan ile Ergene’ye her alanda tam koruma sağlandığını, nehrin su kalitesindeki iyileşmenin önemli düzeylere ulaştığını kirlilik göstergesinin yüzde 79 azaldığını sözlerine ekledi. Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “Şafak Eylem Planı ile Ergene hayata dönüyor” diye konuştu.
* “Mümbit topraklarımızı sulamaya açtık”
Kırklareli’de tamamlanan ve inşaatı devam eden tesisler ile mümbit toprakların sulamaya açıldığını, zirai verimliliğin de arttığını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu;“Kırklareli’de çok güzel hizmetlere imza atılıyor. Adeta destan yazılıyor. 11 yıl önceki Kırklareli’nin halini düşünün. Bir de şimdiki halini düşünün. Nereden nereye geldi” diye konuştu
Kırklareli’ de sağladıkları tesisler ile sulanmayan arazi bırakmayacaklarını ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “Bu tesisler arasında Kırklareli ve Kızılcıkdere Sulamaları, Kayalıköy Sulaması Rehabilitasyonu Proje Hazırlaması, Çayırdere Barajı gibi pek çok eser yer alıyor” diye konuştu.
* “Çiftçimiz geleceğe umutla bakıyor”
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce inşa edilen tesislerle 78 bin dekar araziyi suya kavuşturduklarını, vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “Sulanan bu zirai alanlara inşaatları devam ve rehabilite edilen tesisler ile yaklaşık 175 bin dekar arazi daha eklenecek” dedi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ayrıca Kırklareli’de çiftçilerin geleceğe artık umutla baktığını ve bu dev tesisler ile Kırklareli’de sulanmayan arazi bırakmayacaklarını belirtti. (Savaş Eskici)

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here