Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan Kırklareli’ye 15 tesis

17
Ergene için ilk adım Bakan Eroğlu tarafından Kırklareli’den atılıyor
* Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yaklaşık 315 milyon TL’ye mal olacak 48 yatırım müjdesiyle Kırklareli’ye geliyor.
HABER MERKEZİ
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 25 Mayıs 2013 Cumartesi günü saat 15.30’da gerçekleştireceği Kırklareli programı kapsamında ayrıca düzenlenecek merasimle yapımı tamamlanan 6 tesisin açılışını yapacak ve 9 tesisin temelini atacak. 
Yapımı tamamlanan Pınarhisar Ataköy Ev ve Arazileri Kaynarca Deresi Islahı, Kayalıköy Barajı Yukarı Havza Islahı, Babaeski Mutluköy Arazileri Kocagöl Dere Islahı, Üsküp Göleti Yukarı Havza Islahı, Pınarhisar Ataköy ve Lüleburgaz Ceylanköy Tarım Arazileri Kaynarca Deresi Islahı ile Kofçaz Terzidere Sarptaç Ana Dere Yukarı Havza Islahı Tesisleri’nin açılışı yapılacak.
* Ergene Eylem Planı kapsamında 2 Adet Atıksu Arıtma Tesisi’nin temeli atılıyor
Kırklareli Atıksu Arıtma Tesisi, Vize Atıksu Arıtma Tesisi, Çayırdere Barajı Sulaması, Lüleburgaz Büyükkarıştıran Deresi Islahı, Vize Akıncılar Köyü, Vize Topçuköy, Vize Müsellim Köyü, Vize Çövenli Köyü ve Lüleburgaz Çiftlikköy taşkın koruma tesislerinin ise temeli atılacak.
Açılışı ve temeli atılacak 15 tesis ile 11 yerleşim yeri, bin 50 dekar tarım arazisi taşkınlardan korunacak. Ayrıca bu tesisler ile 25 bin 830 dekar tarım alanı suya kavuşacak. Diğer yandan “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı” temeli atılacak 2 atıksu arıtma tesisi ile de Ergene nehrine kirli su deşarjı engellenecek.
* Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan Kırklareli’ye 48 Müjde
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, programı çerçevesinde Kırklareli’ye, 48 müjde verecek.  Gölet, sulama, içmesuyu, dere ıslahları, atıksu arıtma tesisi, ağaçlandırma, fidan üretimi, bal ormanı, orman köylülerine kredi, ve otomatik meteoroloji gözlem istasyonlarından oluşan 48 müjdenin yatırım bedeli ise yaklaşık 315 milyon TL olarak hesaplanıyor.
Temel atma törenin ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, AK Parti Kırklareli İl Başkanlığı’nı ziyaretinin ardından İstanbul’a gitmek üzere ilimizden ayrılacak. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here