“Orman Köylüsü, devletten baba şefkati görmek istiyor”

13
Kırklareli İl Genel Meclisi Ekim ayı ilk birleşiminde gündem dışı söz alan CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hasan Dağ, orman köylüsünün sıkıntılarından bahsederek “Orman Köylüsü, devletten baba şefkati görmek istiyor” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Ekim ayı birinci birleşimi 3 Ekim 2011 Pazartesi günü Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda yapıldı.
Gündem maddelerinin görüşülmesinin sonunda birleşimde gündem dışı söz alarak bir konuşma yapan CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hasan Dağ, orman köylüsünün zor günler yaşadığını ve devletten gerekli desteği alamadıklarını savundu.
*“Devlet bize zorluk çıkartıyor”
Hasan Dağ konuşmasının devamında şunları kaydetti;
“Hafta sonu olması münasebeti ile bir gezi yaptım. Bu gezim sırasında kendi köyüme de uğradım. Orman köylüsünün bir şikayeti oldu. Köylü, devletten baba şefkati görmek istediğini belirtiyor. Köylü; “15 liraya bir tomruk odunu kesiyoruz. Kendimize rampa yapıyoruz. Ancak devletten yardım ve destek göremiyoruz. 3 metrelik bir tomruk kesiyoruz. Kestiğimiz yerden sürüklemek için manivela yardımı ile tomrukları sürüklüyoruz. Bizim isteğimiz bunu traktörler ile çekmek, ancak devlet bize zorluk çıkartıyor. İlgili kurum müdürleri ve çalışanlar zorluk çıkartıyorlar. Kesim yaptığımız bölgeye traktör sokmuyorlar.” diyor. Günümüz teknolojisi ile işlerin kolay olması için traktör diye bir alet üretilmişse ve köylü bunu kullanamıyorsa tomruklar istif alanına nasıl götürülecek.”
*“Orman köylüsünün sorunları çok büyük”
“Aldığımız para emeğin tam karşılığı sayılmıyor. 1 ster tomruk 28 lira, bir ster odun 14 lira, bugün odunun tonu 350 liraya satılıyor. 1 ster 60 kilogram denk geliyor, 15 liraya çekimini yapıyorlar, bununla para kazanıp hayatını idame ettirmeye çalışıyor. Orman köylüsünün sorunları çok büyük, buna rağmen devletine bağlı bu insanlar, bu kadar özverili çalıştığı halde, devlet babadan şefkat görmediklerini ifade ediyorlar.
*“Köylü, Başbakan’ın ve Bakan’ın söylediklerini kurum yöneticilerinden bekliyor”
“Oysa sayın başbakan daire çalışanları için şunu söylüyor; “siz millet adına görev yapıyorsunuz.” Köylüde sayın başbakanın ve sayın bakanın bu söylediklerinin kurum yöneticileri tarafından yerine getirilmesini bekliyor. İlgiden başka hiç bir şey istemiyorlar. Köylü; bu kadar zor şartlarda görevlerini yerine getirmeye çalışırken, kurum amirlerinin boğazlarına basmasını, kendilerine zorluk çıkarmasını anlayamadıklarını belirtiyorlar. Sayın valimizden, ilgili daire müdürü ve çalışanlardan rica ediyorum. Lütfen orman köylülerinin bu sorunlarına eğilerek kendilerine yardımcı olunmasını rica ediyorum. Çünkü şunu unutmamak lazım; sonuçta dairelerde görev yapanlar, millet adına görev yapıyorlar. Bu nedenle millete şefkatli davranılmasını diliyorum.”
Kooperatiflerin orman köylüsüne sahiplenme konusunda eksik yanlarının bulunduğunu ifade eden Hasan Dağ; “Kooperatifler ile Özel İdare’nin arası biraz iyice, kooperatif yönetimlerinin bu konuda taşın altına elini koyması gerekiyor. Özellikle fiyatlar konusunda kooperatiflerin orman köylüsüne sahip çıkması gerekiyor. Orman teşkilatında çalışan arkadaşların mutlaka köylüye, onlar adına görev yaptığı için daha fazla sahip çıkmaları gerekiyor. İnisiyatif onların elinde, köylü çok fazla bir istekte bulunmuyor. Köylü orman teşkilatının onlara baba şefkatini göstermesini istiyor.”
*“Protokoller fiyat verilmeden imzalanıyor”
Orman köylüsünün sıkıntısına başka bir açıdan bakana MHP’li İl Genel Meclis Üyesi Selahattin Birkaya, orman köylüsünün fiyat konusunda yaşadığı sıkıntının uzun zamandır olduğunu belirtti. Selahattin Birkaya kooperatif başkanlarının fiyat belirtilmemiş protokollere imza atıklarını öne sürerek; “Kooperatif başkanları işletmelerin verdiği protokolleri daha fiyat yazılmadan imzalıyor. Burada yapılması gereken şudur. Türkiye büyük Millet Meclisi bu fiyatları Ankara’da belirlerken, kooperatiflerin fiyat belirlemelerini tespit etmesi gerekiyor. Bizim eksikliğimiz burada, yani kooperatiflerde, derdimizi gerektiği gibi yüksek mevkilere anlatamıyoruz.” ifadelerini kullandı. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here