“Organ Bağışı Hayat Bağışı’dır”

4
Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü, İstasyon Caddesinde, Organ ve Doku Bağışı bilgilendirme standı açtı.
Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü, İstasyon Caddesinde, Organ ve Doku Bağışı bilgilendirme standı açtı.
HABER MERKEZİ
 Stant; 27 Haziran 2014 Cuma günü başladı. 18 Temmuza kadarda her Cuma Günü öğleden sonraları açık olacak. Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü Personellerinden, stant’ta görevli Ahmet Türe ve Turgut Tunca Kırklareli Halkına Organ ve Doku Bağışı’nın önemini, gerekliliğini ve nasıl yapılabileceğini anlattılar.
Turgut Tunca; “Organ ve doku bağışının bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu resmi bir şekilde belgelendirmesidir” diyerek Halka Organ ve Doku Bağışı’nı en doğru şekilde anlattı.
Ahmet Türe‘de Organ Bağışı’nın nereye ve nasıl bağış yapılabileceğini anlattı. Türe; “İl Sağlık Müdürlüğü, halk Sağlığı Müdürlüğü, Hastaneler, Semt Poliklinikleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezleri’ne Bağış yapabilirler. Ve bu belirtilen yerlere başvuru yaparak iki Tanık Huzurunda Bir Belge imzalayarak organ ve doku bağışı yaparlar ve organ bağışı kartına sahip olurlar diyerek; Bağış kartı alan kişiler kartı her zaman üzerinde taşımalılar” dedi. 
Organ Bağışı’nın dinende bir sakıncası olmadığı Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu; tarafından 6 Mart 1980 Tarihli 396 sayılı kararıyla Organ Naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü, “Organ Bağışı Hayat Bağışı’dır” sloganıyla yola çıkarak; Kırklareli Halkının standa ilgisini topladı. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here