Onbinler Karamusul’da “Ergene Hayata Dönsün” diye haykıracak

13
* Ergene Nehri’nin geçtiği bölgelerdeki Çevre Kirliliği’ne dikkat çekmek için oluşturulan Ergene Platformu Üyeleri, Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Karamusul Köyü’nde 10 Nisan’da en az 10 bin kişinin katılmasının hedeflendiği “Ergene Hayata Dönsün” Yürüyüşü için yapılacak çalışmaları Karamusul Köyü’nde bir araya gelerek değerlendirdi.

 
HABER MERKEZ
Marmara Bölgesi’nin Karadeniz kıyılarındaki Yıldız Dağları’ndan doğan ve Meriç Nehri ile buluşarak Ege Denizi’ne dökülen 283 kilometre uzunluğundaki Ergene Nehri’nin kirliliği, çok sayıda yerli ve yabancı sivil toplum örgütü üyelerinin katılımıyla 24 Ekim 2010 Pazar günü saat 13.00’te düzenlenen “Ergene Hayata Dönsün-1” yürüyüşü ile Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde 5 bin katılımıyla protesto edilmişti.
Ergene Nehri’nin geçtiği bölgelerdeki Çevre Kirliliği’ne dikkat çekmek için oluşturulan Ergene Platformu Üyeleri, “Ergene Hayata Dönsün” adlı etkinliğin 2’ncisini 10 Nisan 2011 Pazar günü Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Karamusul Köyü’nde gerçekleştirmek için bir araya geldiler.
20 Şubat 2011 Pazar günü saat 11.00’da Karamusul Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gürcan Kırım ve Dernek Üyeleri’nin ev sahipliğinde Karamusul’da yapılan etkinlikte, Gazeteci Uğur Dündar’ın da yakından takip ettiği konuyla ilgili olarak Star Televizyonu’ndan gelen ekiple birlikte Köyün hemen kenarından geçmekte olan Ergene Nehri’nin yanına gidildi. Burada Star Televizyonu tarafından çevre sakinleri ve yetkililerle röportajlar yapılarak Ergene Nehri’nin çevreye verdiği zararlar kamuoyu ile paylaşıldı. Ergene Nehri’nin içler acısı hali gözler önüne serildi.
Ergene Nehri’nin geçtiği yerde yapılan çekimlerin ardından; Edirne Doğa Sporları Kulübü Başkanı Bülent Bacı başkanlığında, Yönetim Kurulu Üyesi M. Emin Kirişçiler, Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hacer Doğrugüven, TEMA Lüleburgaz Gönüllü Sorumlusu Hakan Dedeoğlu, Trakya Üniversitesi Genç TEMA Başkanı İsmail Metin, İMO Temsilcisi Necip Tırpan, Karamusul  Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gürcan Kırım, Batoç-Sen Genel Teşkilatlanma Sekreteri Göksal Çidem, Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Gazeteci-Yazar Orhan Suat, TEMA Üyesi Şaban Kızıltan’ın katılımı ile toplantı gerçekleştirildi.
Yapılan toplantıda 10 Nisan 2011 Pazar günü Karamusul Köyü’nde yapılacak olan ve en az 10 bin kişinin katılımının hedeflendiği “Ergene Hayata Dönsün-2” Yürüyüşü ile ilgili olarak yapılması gerekenler konuşuldu. Toplantıda öncelikle 06 Mart 2011 Pazar günü saat 13.00’te Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde bir toplantı düzenlenmesine ve bu toplantıya tüm Sivil Toplumu Örgütleri’nin temsilcilerinin, muhtarların, kaymakamların, belediye başkanlarının ve çevreye duyarlı olan herkesin katılımının sağlanması kararlaştırıldı. Bu yapılacak olan toplantının 10 Nisan’da Karamusul Köyü’nde yapılacak olan yürüyüşe hazırlık toplantısı olacağı belirtildi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here