“Oluşan yeni MYK, CHP’yi iktidara götürecek”

20
CHP Kırklareli Milletvekili Dibek “Oluşan MYK CHP’yi iktidara götürecek” dedi.

HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Başkanlığı’nda 29 Aralık 2010 Çarşamba günü Milletvekili Av. Turgut Dibek’inde katılımı ile geçtiğimiz haftalarda CHP’de yapılan kurultay değerlendirildi.
Kurultay görüşülmesi öncesinde Dibek, Kırklareli Valisi Muammer Muşmal’ın merkeze alındığından dolayı duyduğu üzüntüyü ifade ederek şunları kaydetti; “AKP bu konuda çok fütursuzdur. Devlet anlayışları tamamen siyasetin içinde ve devleti yönetirken bir partiyi yönetmek duygusuyla hareket ediyorlar. Başbakan’ın referandumda söylediği bir söz vardı ‘Tarafı olmayanlar bertaraf olur’ diye. Bu sadece iş adamları için veya diğer kesimler için değil devlet memurları içinde geçerli. ‘Benim dediğimi yapmazsanız, AKP’ye hizmet etmezseniz bertaraf ederim’ diyor.
* “Yıllardır yapılan bu yıl yasaklandı”
27 Aralık’da Atatürk’ün Ankara’ya gelişi adına bir takım etkinlikler düzenlenmişti. 78 yıldır bir gelenek ve milli kutlama şeklimiz var. Seğmenler karşılıyor, yürüyüş yapıyor, oyunlar oynanıyor. İlk kez bu yasaklandı. Kara Harp Okulu’nun Atatürk’ü karşılamak üzere her yıl yaptığı bir yürüyüşü vardı ve o da iptal edildi. Ankara Valisine hükümet tarafından anladığım kadarıyla bir baskı var. Beklide istemeyerek öyle bir genelge yayımladı.
* “Vali Muşmal 70 günde Kırklareli halkı tarafından sevildi”
Kırklareli’de yaşanan olay tesadüf değil onu anlatmak istiyorum. AKP Devletin Valisi istemiyor, siyaseten kendilerinin her türlü emrinde olacak olan kamu görevlileri istiyorlar. Bunu belki el altından da söylüyorlar ama açık açıkta söylüyorlar. Onların istediği uygulamaları yerine getirmeyen valileri de bir şekilde bertaraf ediyorlar. Valimizin buraya gelişi 3 ay olmadı. 70. günde sanıyorum kararname çıkmıştı. Oradan da açıkça kötü niyet olduğu ortaya çıkıyor. Vali bey buraya Elazığ’dan gelmişti. Elazığ’dan buraya gelmeden önce 3 kez kararname ise merkeze alınmıştı ve tekrar görevine iade olmuştu. Ama bu kez kendisini merkeze almadılar, Kırklareli’ne yolladılar. Siyasetçi olarak buradaki Valiler’den hiçbir şey istemiyoruz. Biz halkımızın buradaki Valilerimizle ilgili düşüncelerinin olum olduğunu duyunca mutlu oluyoruz ben 70 günde bir Valinin kent halkı tarafından sevilmesi, saygı görmesi, yerel basın, kamuoyu tarafından takdir edilmesini çok güzel karşıladım. Bu valinin bir başarısıdır. Kırklareli ile vatandaşlar ile ilgilendiğini gördük. Bizim istediğimiz Devletin Valisi olarak eşit bir şekilde görevlerini yapmak. 70. günde alınmasının altındaki neden idari yargıya 60 günde dava açılıyor, kendisi buraya atandıktan sonra dava süresi geçtikten sonra tekrardan merkeze aldılar ve dolayısıyla tekrardan Elazığ’a dönme şansı yok. Şimdi dava açarsa Kırklareli’ne dönme şansı var.
* “Kırklareli’yle ilgili iktidarın kafasında çok olumsuz düşünceler var”
Buraya da Isparta Valisi atandı. Burada Isparta Valisi göreve başladıktan sonra Muammer Bey’in dava sonucu göreve iadesi olursa Muammer Bey geri gelecek. O zaman buraya gelecek olan Isparta Valisi ne olacak. Bakıyor Kırklareli ile ilgili olarak iktidarın kafasında çok olumsuz düşünceler var ve bunları da alınan kararlarla yansıtıyorlar.
“Bunun altında yatan nedenlerden bir tanesi başıboşluk”
Üzüntüm bir çok daire müdürlüğü, bir çok müdürlük vekaleten idare edildi. Milli Eğitim Müdürlüğü’nde de aynı sıkıntı var. Bu arada Kırklareli’deki eğitim başarımız ve eğitim politikamız da ciddi aksamalar olduğunu görüyoruz. Gerek ÖSS’de gerek SBS’de gerek puanlarda gerek yerleştirmede çok ciddi dereceler elde ediyorduk. Şimdi bu derecelerinde gittikçe düştüğünü görüyoruz. Artık sonuçlar açıklandığı zaman Kırklareli ismi geçen bir il konumunda değil. Bunun altında yatan nedenlerden bir tanesi başıboşluk. Bunu Milli Eğitim Bakanı ile de görüştüm ve ‘Kırklareli’ne niye böyle bir uygulamayı laik görüyorsunuz’ diye. Bunlara benzer olaylar Tarım İl Müdürlüğü’nde de oldu. Bunu Kırklareli hak etmiyor. Bu yapılan bir anlamda Kırklareli’ne bir saygısızlıktır, hakarettir. Kırklareli halkı tercihini özgürce kullanıyor. Kırklareli halkı referandumda, yerel seçimlerde bir karar vermiş ve buna saygı duyacaksınız. Kırklareli halkı zamanı geldiğinde gerekli yerlere bunun cevabını verecek diye düşünüyorum.
* “Adama göre iş yok artık”
Güzel bir kurultay oldu. Kırklareli özel bir kent. Bunu gerçekten gururla söyleyebilirim. Biz referandumda ciddi bir oyla yüzde 75 gibi ‘Hayır’ çıkarttık. Parti meclisinde Kırklareli’ni temsilen ben görev yapıyordum. Parti meclisimiz Genel Başkanımız tarafından yeniden oluşturuldu. Bu bizim iktidara giderken götüreceğimiz parti meclisi ve Genel Başkanımız parti meclisini tek başına kendisi belirledi. Bunun içerisinde Kırklareli’den sizleri temsilen ben oldum. Biz oradaysak, sizlerin başarısı ve tercihleri sonucu Kırklareli’ni temsilen oradayız. Merkez yönetim kurulumuzun yeni görevi artık farklı. Önceden 20 kişi vardı ve daha sonra görevlendirmeler yapılıyordu. Adama göre iş yok artık. Her işte işe göre adam olması lazım. Önce görevler sunularak ona kişi görevlendirilecek. İsim yok o görevi yapacak kişi var. Genel Başkanımız o görevi yapacak olan kişi o işlerle eşleştirerek bana göre çok güzel bir MYK oluşturdu.
* “İktidara yürüyoruz bunu samimiyetle söylüyorum”
Bunun içerisinde Türkiye’nin bölgesel dengeleri de var. Trakya’dan üç iliz ve aslında çok özel iliz, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne olarak baktığımızda. MYK’da 2 tane Trakya kökenli arkadaşlarımız var. Çok başarılı ve güzel bir MYK olduğunu umuyorum. Kırklareli olarak biz çok mutluyuz. Partimizi burada çok güzel temsil ediyoruz ve genel merkezde de Kırklareli’nin değeri çok farklı. İktidara yürüyoruz bunu samimiyetle söylüyorum. Bu oluşan parti meclisi Cumhuriyet Halk Partisini Haziran ayında iktidara götürecektir” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here