Ölüme Meydan Okuyan Bir Kuşağın Hikayesi

11
Babaeski 1.Açık Hava Film Festivali’nin ikinci gününde Zülfü Livaneli’nin senaryosunu yazdığı ve yönettiği, başrollerini Sinan Tuzcu, Dolunay Soysert, Serhat Mustafa Kılıç’ın oynadığı Veda Filmi Babaeskili sinemaseverler ile buluştu.


HABER MERKEZİ
 Festivalin ikinci gününde Veda filminin bir belgesel niteliğinde olması nedeni ile 7’den 70 işe sanki tüm Babaeski Gündüz Onat Festival alanındaydı. Veda filminde Mustafa Kemal Atatürk ve Salih Bozok arasında Selanik’te çocukluktan başlayan arkadaşlık, önce silah arkadaşlığına sonrasında cumhuriyetle birlikte aynı ideallerin peşinde yürüyen yarım asırlık dostluğa ve ölene kadar süren kardeşliğe dönüştü. Aralarındaki dostluk o kadar büyüktü ki biri öldüğünde diğeri de hayata veda etmek istedi.
Veda, ölüme meydan okuyan bir kuşağın hikayesi. Filmde sadece Atatürk’ün hayatı anlatılmıyor, aynı zamanda bir döneme ışık tutuluyor, filmde dostluk, savaş, aşk, sevgi gibi konular  ‘insan olmak’ çerçevesinde tekrar ele alınıyor. “Veda” Salih Bozok’un anlatımıyla, bu dostluğun, Atatürk’ün hayatının dönüm noktalarının, vatanı kurtarmak için ölüme meydan okuyan bir kuşağın komutanının hikayesi.
Veda’nın amacı, Atatürk’ü sadece Türkiye’ye anlatmak değil, aynı zamanda tüm dünyada Atatürk’ün tanınmasını sağlamaktır.Filmin sonunda sinema severler duygulu anlar yaşadılar. (ue)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here