Ölçü ve Ölçü Aletleri’nin Muayene ve Damgalama başvurusunda son gün

24
Kırklareli Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: 
 
      
HABER MERKEZİ
“Bilindiği üzere 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu kapsamına giren Ölçü ve Ölçü Aletleri belli sürelerde muayene ve damgalama işlemine tabidirler . Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 24.07.1994 gün ve 22000 sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği  ile periyodik muayeneleri; Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Ölçüler ve Ayar Memurluğu ile Kırklareli Belediyesi Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluğunca yapılacak Ölçü ve Ölçü Aletleri aşağıda belirtilmiştir.
      
Söz konusu yönetmeliğin 9. maddesine göre Kırklareli Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Ölçüler ve Ayar Memurluğunca periyodik muayene ve damgalamaları 2 (iki) yılda bir yapılacak Ölçü ve Ölçü Aletleri; Her türlü Elektronik Terazi5 Kg’dan yukarı kütle ölçüleri (Tartılar), Hassas kütle ölçüleri (Tartılar), Çekeri 2000 Kg’den fazla olan basküller, Hububat muayene aletleri, Demiryolu yük ve sarnıçlı vagonlar, taksimetre, naklimetre, akaryakıt ölçer ve sayaçları ile likit petrol gazı (LPG) sayaçları olarak belirlenmiştir. 
Periyodik muayeneleri Kırklareli Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Ölçüler ve Ayar Memurluğu tarafından 10 (on) yılda bir yapılacak Ölçü ve Ölçü Aletleri; Elektrik, Su, Havagazı ve Doğalgaz Sayaçları Akım ve Gerilim Transformatörleri olarak belirlenmiştir.
Söz konusu yönetmeliğin 11. maddesine göre periyodik muayeneleri Kırklareli Belediyesi Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluğunca 2 (iki) yılda bir yapılan Ölçü ve Ölçü Aletleri; Uzunluk ölçüleri (tek parçalı ağaç metreler), Akıcı maddeler için hacim (debi) ölçüleri, Kuru taneli maddeler için hacim ölçüleri, 5 Kg’a kadar (5 Kg dahil) hassas olmayan kütle ölçüleri (tartılar) k) Mekanik tartı aletleri, Masa terazileri, Asma teraziler, Tek kollu kantarlar, İbreli teraziler-Çekeri 2000 Kg dahil) olan basküller olarak belirlenmiştir.
Bu nedenle; ellerinde damgalama süresi gelmiş Ölçü ve Ölçü Aleti bulunanların Yönetmeliğin 9. maddesinde sayılan Ölçü ve Ölçü aletleri ile ilgili periyodik muayene ve damgalama başvurularını  Kırklareli Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne, Yönetmeliğin 11.  maddesinde sayılan Ölçü ve Ölçü Aletleri için başvurularını ise Belediye Başkanlıkları’na yapmaları, başvurularını en geç 28 Şubat 2013 günü mesai bitimine kadar yapmayanlar hakkında ise 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun ilgili maddelerine göre cezai işlem uygulanacaktır. Konu ile ilgili bilgi için Kırklareli Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünün 214 13 35 no.lu telefonu aranabilir.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here