OKU/YORUM Yağmur Suyu Kanal ve Mazgalları temizleniyor amma!

52
Rahmi Sağlık
Belediye Fen İşleri Müdürlüğü Ekipleri tarafından Yağmur Suyu Kanalları ile Mazgallarını Temizlenme ve Genişletilme Çalışmaları yapıldığı açıklanırken 200 Konutlar’da da yeni Yağmur Suyu Kanalı döşendiği belirtildi.
Yıllar önce, sokak ve caddelerde yapılan ve zaman-zaman yenilenen Yağmur Suyu Kanalı ve Mazgalları demek yerine, Banyo Kanalı ve Mazgalı (!) demek daha doğru olur. Çünkü koca caddelere 150×50/60 çapındaki mazgallar caddelerin yağmur suyunu almıyor. Şiddetli yağmurlarda da caddeler havuza dönüşüyor.
Şimdi Belediye yetkilileri yağmur Suyu Kanalları’nı temizliyor, bazılarını da genişletiyor. Kış gelmeden yapılan bu çalışmalar yerinde ve önemli çalışmalardır.
Fakat yapılan bu çalışmaların pek sonuç vereceğini sanmıyorum. Çünkü sokak ve cadde kenarlarında, müteahhit ve bazı vatandaşların inşaat ve tamiratlar için, sokak ve cadde kenarlarına döktükleri kumlar, günler, haftalar hatta aylarca hiç önlem alınmadan kalıyor. Yağmurlar nedeniyle oluşan sellerle, kumların bir bölümünü caddelere yayılıyor bir kısmı da mazgal ve kanallara doluyor.
İşte bu sorumsuzluk devam ederse “çalışmalar da boşa gidecek!” diyorum. Caddeler hatta mazgallar belki temizlenebilir. Amma Su kanallarının 2-3 metre ilerisi nasıl temizlenecek? Temizlenemeyeceğine göre kanallar iyice daralacak belki de kum ve çakılla tıkanacak ve işte asıl felaket o zaman olacak.
Bu kumları, çakıl ve inşaat artıklarını, sokak ve cadde kenarlarında haftalarca kaldırmayıp bırakan sorumsuzları uyarmaya kalkarsanız, yüksek sesli, sert bir cevap alısınız! “Ben Belediyeye işgaliye parası ödüyorum. Bunları kaldırmamak hakkına sahibim!” deyip sizi azarlar. İnanmayan varsa denesin!
Be adam! “Sen 3-5 Kuruş işgaliye parası verirsin diye, kum-çakıl ve inşaat artıklarını haftalarca sokak ve caddelerde bırakmaya ve yağmur yağdığında caddeleri, mazgal ve kanalları kum ve çakılla doldurma hakkına ve yayaların kaldırımlardan geçişini engelleme hakkına sahip değilsin!”
Fakat biz: Sizi uyarma, vatandaşı aydınlatma ve yol gösterme hakkına sahibiz! Vatandaşta, Devlet ve Belediyece yapılan hizmetlere zarar vermeden sahip çıkmalıdır. Çünkü yapılan her şey vatandaşın ve gelecek kuşakların yararına yapılmaktadır.
Sokak ve Cadde kenarlarına bırakılacak kumlar, kullanılacak günlerde getirilmelidir. Yağmura karşı önlem aldırılmalıdır. Belediyemiz, bu konuda radikal kararlar almalıdır. Yapılacak kontrollerde uymayanları caydırıcı yüksek para cezaları ile cezalandırmalıdır. Yoksa Belediye, para harcayıp daha çok kanal temizleyip yol ve kaldırım tamir edecek. Bizden söylemesi.
Bizde Belediye’nin, Kırklareli halkının yararına alacağı kararlarını da destekleyeceğiz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here