OKUYORUM – Kabahat ve özür!

11
Rahmi Sağlık
Kırklareli Belediye Meclis Toplantısı’nda önemli tartışmalar yaşandı.
Vatandaşların, Belediye Meclisine görüşmek üzere sürekli gönderilen konular üzerine Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan; “ Bu gelen Vatandaş talepleri sürekli aynı kişilerden ve aynı konu ile geliyor. Bunların devamlı böyle gelmesi Meclisimizi de sürekli meşgul ediyor. Yeniden karşımıza çıkıyor. Sanki başka öneli konumuz yokmuş gibi sürekli ayni şeyler ve kişilerle uğraşıyoruz. Kırklareli için görüşülecek Başka öneli konular var. Bırakın onları görüşelim.” Dedi ve bu talepler ret edildi.
Diğer bir önemli konu da Karakaş Mahallesi 1324 Ada, 5 no.lu Parsel üzerinde inşaatın yapımı esnasında ölçüm hatası nedeniyle ruhsata aykırı bir şekilde inşaat alanı büyütülmüş olmasına ve böylece inşaat dışına çıkılmış olmasına rağmen, inşaat sahibi Yavuz Beğeçaslan bir kereye mahsus bina planına işlenmesi talebi, Meclis üyeleri arasında tartışmalara neden oldu. 
Tartışmalar üzerine söz alan Sebahattin Uçar söyle dedi:
“Bu yanlışlar nasıl yapılıyor bunu denetleyenlerin suç işlediklerini, bu açıkçası suiistimaldir. Ayrıca 5-10 cm değil 70-80 cm’den bahsediliyor. Raporlara göre de buda bir blokta yaklaşık 400 m2 eder.” Bu konu üzerine söz alan diğer üyelerden Yıldırım Kocada aynı tepkiyi göstererek; “Bu nasıl görmezlikten gelinir bunun izahı olması gerekir” dedi
İnşaat sahibi ise “ Bu işlem benim bilgim dışında gelişmiştir. Bedeli ne ise ödemeye hazırım” dedi. Ancak oylama sonunda talep ret edildi.
Müteahhitte, “İşçiler benim bilgim dışında yapmış” diyor. Amma yolu daraltmış, bilmem inşaatını kaç metre kare büyütmüş sonrada. “Ödeyeyim olsun bitsin.” Sonra bir başkası da aynı işlemi yapsın oda ödesin ve bu iş böyle sürüp, gitsin.
Zaten 30/40 yıldan beri böyle olmasaydı bu imar çarpıklığı olur mu idi? Apartmanlardaki dengesiz yükseklik ve balkonlardaki uyumsuzluk ve çıkıntılar meydana gelir mi idi?
“Yeter artık! Bu çarpıklık ve gelişi güzel işletilen imar planlarına halen son verilmeyecek mi? Yoksa Modern Şehirciliğe ne gerek var! Böyle kalsın ve böle gitsin. Zaten bize böyle imar düzeni(!) yakışır” mı diyeceğiz?  Yazık!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here