OKU/YOROM

9
Artık, son söz seçmenin!

 

 

Rahmi Sağlık

Mahalli Seçim propaganda konuşmaları aylar önce başladı.
Partilerin Genel Başkanları, 17 Mart Operasyonu’ndan sonra iyice sertleşerek, birbirlerini ağır sözlerle eleştirerek, Yerel Seçimi Genel Seçim havasına sokarak seçmende oy istedi.
Belediye Başkan Adayları ise daha sakin konuşmalarla rakip partilerde de oy istedi. Zaten Yerel Seçimler, Şehir ve Kasabaları yönetecek olan yöneticileri seçmek için yapılmıyor mu?
Yeterli projesi olmayanlar genel siyaset ve değişik vaatlerle konuştu. Projesi olan adaylar, projelerini konuşturdu. Nasıl gerçekleştireceklerini anlattı.
Ben, 3 aydır merak ediyorum.  Eğer, 17 ve 25 Aralık olmasaydı, Muhalefet Liderleri acaba neyi konuşup oy isteyecekti.
Paralel Devlet ve Pensilvanya olmasaydı, İktidar Partisi, nelere sert cevap verecekti. Yalnız yaptıkları ve yapacaklarını daha rahat anlatarak oylarını artırmaya çalışacaktı. Ortalık ta bu kadar gerilmeyecekti.
Kısaca söylemek gerekirse, seçmen, 3-5 aydır hayret ve sabırla, bazen kızarak bazen gülümseyerek dinledi. 30 Mart’ın bir an önce gelmesini de sabırla bekledi.
Ve nihayet beklenen gün geldi. Kolay değil. Seçmene, 5 yılda bir söz hakkı doğuyor. Seçmen verilen bu söz hakkını pazar günü kullanacak. Fakat 3-5 ay boyunca, dolu ve boş vaatlerle kafası da şişiyor.  
Her şeye rağmen seçmen vatandaşlık görevini yapmalı ve 30 Mart 2014 Pazar günü 5 yılda bir gelen söz hakkını, gençlerin ve çocuklarının hatta torunların geleceğini düşünerek 5-10 dakikada cevap hakkını, çok iyi kullanarak yerel yöneticisini seçmelidir.
Pazar günü seçim bitecek. Fakat siyasi kavga bitmeyecek. Siyasi hırs devam edecek. Bazı şeyler eskisi gibide olmayacak. İnşallah daha iyi olacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here