Ohrid’e hayran kaldılar

21
* LUTED ile ADD tarafından düzenlenen Bulgaristan-Makedonya Kültür Gezisi’ne katılanlar unutulamayacak 4 gün geçirdiler. Tur organizasyonun dolu dolu olduğunu belirten katılımcılar özellikle Makedonya’ını Ohrid Şehri’ne hayran kaldılar.


HABER MERKEZİ
Lüleburgaz Kültür ve Turizm Derneği (LUTED) ile Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Lüleburgaz Şubesi tarafından 03-07 Haziran 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen Bulgaristan-Makedonya Kültür Gezisi’ne katılanlar unutulmayacak 4 güz yaşadı. Gezini dolu geçtiğini belirten katılımcılar Bulgaristan’ın Sofya Şehri’nin tarihi yapısı ile Makedonya’nın Ohrid Gölü kenarında kurulan Ohrid şehrine hayran kaldı.
Orginazyonun dolu dolu olduğu gece gerçekleştirilen eğlenceler de Bulgaristan ve Makedonya Kültürünü tanıma fırsatı bulduklarını belirten katılımcılar düşüncelerini şu cümlelerle dile getirdiler.
ADD Lüleburgaz Şube Başkanı Ülkü Güvenç; “Bulgaristan ve Makedonya’ya ilk kez gidiyorum. Daha önce Yunanistan’a gitmiştim.  Ancak bu kadar yoğun bir gezi olmamıştı. Bu gezi çok yoğun oldu.   Bulgaristan Rehberimiz Münevver Saliheva ve Makedonya Rehberimiz Selahattin Ayvaz bize öğrenmek istediklerimizden de fazla bilgi verdiler. Epey yorulduk. Ancak 10 günde gezilebilecek yerleri gördük. Atatürk’ün görev yaptığı evi, okuduğu liseyi gördük. Katılımcı arkadaşlarımın hepsi bana çok mutlu olduklarını ve çok eğlendiklerini söylediler.”
Ayşe-Kemal Benzer; “Bize katılımcıların yüzde doksanı gibi geziye eşlerimizle katıldık.   Daha önce de gezilere katıldık. Ama bu gezi çok farklı oldu. Çok fazla fotoğraf çekme imkânı bulduk. Daha önceki gezilerde şoför ve hosteslerle sorun yaşamıştık. Şimdi gezideki şoförümüz Ersan Çelikörs bizi hem bol bol güldürdü, hem de her istediğimiz yere götürdü. Açıkçası bu kadar güzel olacağını beklemiyorduk.  Bu gezide LUTED ekibinin de Bulgaristan, Makedonya ve Yunanistan’da iyi bağlantıları olduğunu gördük. İyi ki de katılmışız. Temmuz ayında Bulgaristan Varna-Burgaz gezisi olacağını öğrendik. Valizlerimizi şimdiden hazırladık.”
Kıymet-Fikret Akalgan; “Biz emekli çiftiz. Geziye çıkarken kafamızda nasıl olacak diye soru işareti vardı.  Gezi bitti. Şimdi iyi ki katılmışız diyoruz. Kaptanımız, rehberlerimiz,  sorumlu arkadaşlarımız hepsi mükemmeldi.  Çok yer gördük. Çok şey öğrendik ve çok eğlendik.”
Hüsniye-İsmail Yılmaz; “Biz birçok geziye katıldık. Ya araç kaptanı, ya rehberler, ya gruptaki kişiler sıkıntı yaratıyordu. Ama bu gezi çok iyi geçti. Özellikle araç kaptanları çok iyi ve neşeliydiler bizi de neşelendirdiler. Rehberlerimiz den ayrılırken herkes üzgündü.  Bu da rehberle çok iyi arkadaş olmamızdan kaynaklanıyordu. Bu geziye katılan çok şey öğrendi. Turdaki arkadaşlarımız da demek ki böyle turlar da oluyormuş yeter ki doğru insanlarla yapılsın dediler. Yeni gezileri bekliyoruz.”
Nesrin-Turgut Öz; “Biz geziye karar verirken biraz çekimserdik. Sonuçta herkesle geziye gidilmiyor. Sonra kaptanların geçen yıl Anadolu Lisesi’ni İspanya ya götüren Ersan Çelikörs ve arkadaşının olduğunu öğrendik.  Çocuğumuz kaptanları çok iyi anlatmıştı.  Gerçektende bu işte çok ustalar.  Gezide Makedonya Ohrid ve Bulgaristan Plovdiv şehirlerini çok beğendik. Bu geziye katılmamızın çok doğru bir karar olduğunu gördük.”
Veldağ-Cevayeddin Teker; “Gezi çok güzel geçti. Ohrid şehri gerçekten doğa harikası. Rehberler ve kaptanlar da iyi olunca gezinin nasıl geçtiğini anlayamadık. Geziye 16 yaşındaki ki kızımız Damla da katıldı. Onun sıkılacağını düşündük. Ama oda çok etlendi. Yeni gezileri bekliyoruz.”
 Sadiye-Ali Torpil; “Güzel bir gezi oldu. Organizasyonlar için Sofya’da bulunan LUTED’in başkanı bizi çiçeklerle karşıladı. Genel Sekreteri Ertan Bayer’de kaptanlar ve rehberle birlikte bize her konuda yardımcı oldu.    Gezinin başında bu kadar memnun kalacağımızı beklemiyorduk. Bazı kaptanlar 10 km gidecek diye korkar ama bizim kaptanımız fazladan gezdirmenin yansıra araçta yaptığı jestlerle ikramlarla bizi çok mutlu etti.”
Münevver Enginol; “Geziye tek katıldım. Çok fazla fotoğraf çektim Çok şey öğrendim. Kaptanların ve rehberlerin bizimle bu kadar uyumlu olacağını düşünmedim. İyi ki de katılmışım.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here