“Öğretmenlerimiz her gün biraz daha zorlaşan özlük ve ekonomik sorunlarla karşılaşıyor”

12
Gazetemizi ziyaret eden Kırklareli Bağımsız Eğitim Sendikası İl Temsilcisi Hakan tıraş bugün kutlanmakta olan “Dünya Öğretmenler Günü” dolayısıyla açıklamada bulunarak şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
Gazetemizi ziyaret eden Kırklareli Bağımsız Eğitim Sendikası İl Temsilcisi Hakan tıraş bugün kutlanmakta olan “Dünya Öğretmenler Günü” dolayısıyla açıklamada bulunarak şunları kaydetti:
“5 Ekim, Birleşmiş Milletler, Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından 1994’te Dünya Öğretmenler Günü olarak ilan edilirken, Dünya çocukları için daha iyi gelecek hazırlanmasında Öğretmenlerin rolünün daha iyi anlaşılması ve dikkatin öğretmen ve eğitim sorunlarına çekilmesi hedeflenmiştir. Günümüzde ise ülkemizin çağdaş geleceğini hazırlamak için emek veren öğretmenlerimiz, Dünya Öğretmenler Günü’nü her gün biraz daha zorlaşan özlük ve ekonomik sorunlarla karşılamaktadır. Eğitim-Öğretim paralı hale gelmiş, özel okulların ve dershanelerin bütçesi 10 milyon doları geçmiştir. Ülkemizde tüm öğrencilerin kitapları ücretsiz karşılanmakta, bazı okullarımız fatih projesi kapsamında modern teknoloji ile donatılmakta ama bazı okullarımızda da Sınıf Annesi denilen bir yapılanma ile sınıfın ve okulun tüm ihtiyaçları giderilmeye çalışılmaktadır.
Okulda başarılamaz ise sınıf bazında sınıfımızı baştan yaratalım projesi ile; ( 30 kişilik sınıf için )
1- Sınıf sırası bir çift: 190+KDV
2- Dolap bir adet: 450+KDV
3- Sınıf panosu: 230TL
4- Askı 65+KDV
5- Yer kaplama( Seramik veya granit işçilik dahil): 900 TL
6- Öğretmen masası
7- Öğretmen koltuğu
8- Perde
9- Sıra örtüsü
10- Dizüstü bilgisayar 
11- Projeksiyon makinesi ve perdesi gibi yaklaşık 16000’TL ve fazlası sınıfı baştan oluşturalım okulun diğer sınıfları da özenir ve onlarda alırlar denilerek okul yönetimleri, Sınıf Öğretmenleri Sınıf Anneleri vasıtaları ile velilere baskılar yapılmaktadır. Okul yönetimleri, sınıf öğretmenleri sınıf Annesi vasıtası ile para toplatmaktadır. 
Bu sınıf Annelerinin para toplama yetkisi var mı? Varsa dekontlar neden kesilmemektedir?
Demirbaş listesine kayıtlar yapılmakta mıdır? Bu yapılan uygulama çocuklarda ve velilerde psikolojik travma yaratmaz mı? Para toplama işi veli toplantısı kararlarında bile yok, veli toplantısı yerine kapalı kapılar ardında sınıf annesinin birkaç veliye telefon edip biz karar aldık birkaç kişi kaldınız, karara katılmaz iseniz ne düşünüyorsunuz? Çocuğunuzu bu sınıftan alacak mısınız? Şeklinde sorular ile karşı karşıya gelinmektedir. Sınıf Anneliğinin yönetmeliklerde yeri var mıdır? Bu olanların yanında okullarımızda mutemetlik kesintileri Başbakanlığın genelgelerine rağmen yapılmaktadır. Kılık-Kıyafet Yönetmeliği uygulanmamaktadır. Yönetmelik ve genelgelere oya sunulmaktadır. Bu durum karşısında bu yönetmelikler, Başbakanımızın genelgeleri oya sunulacaksa Neden yayınlanmaktadır? Okullar Aile Birliği’nin yerine Sınıf Annesi Modeli’ni neden uygulamaktadırlar? Dünyada 5 Ekimde kutlanan öğretmenler gününü askeri rejim komutuyla 24 Kasım’da kutlayan ve buna hiç demokratik tepki göstermeyen öğretmenin maaşının da yetersiz olması son derece normaldir. Demokratik bilinci olmayanın mesleki yeterliliği de bireysel gelişimi de tartışılmalıdır. Çünkü toplumun en okumuş yazmışlarından ol, çocuk yetiştirmeye sıvan ama demokrasi konusunda dilsizmiş gibi davran, Böylesi bu durumda kim, neden ve niçin para pul versin? O zaman doğal olarak okul sıralarını, masamı ve koltuğumu veli alsın diyeceksin. Demokratik öğretmen hareketi politik tercihler, ittifaklar üzerinde değil ortak paydalar üzerinde olmalıdır. Mesleki kimliği ile kendini tanımlayan bütün öğretmenlerin ve öğrencilerin 5 Ekim Dünya Öğretmenler gününü şahsım ve Bağımsız Eğitim Sendikası adına yürekten kutluyorum.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here