Öğretmen Okulları’nın 166. Yıldönümü kutlandı

12
16 Mart Öğretmen Okullarının Kuruluşu’nun 166. Yıldönümü düzenlenen etkinlikle kutlandı. 17 Mart 2014 Pazartesi günü saat 14.30’da Kırklareli Halk Eğitim ve ASO Müdürlüğü’nde düzenlenen etkinliğe;…

HABER MERKEZİ
16 Mart Öğretmen Okullarının Kuruluşu’nun 166. Yıldönümü düzenlenen etkinlikle kutlandı. 17 Mart 2014 Pazartesi günü saat 14.30’da Kırklareli Halk Eğitim ve ASO Müdürlüğü’nde düzenlenen etkinliğe; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli İl Özel Genel Sekreteri Ziya Eser, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz,  Kırklareli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fikret Merter, Kırklareli İl Milli Eğitim Şube Müdürleri,  Kırklareli İl Müftüsü İsmail Bayrak, Remzi Yapıcı Anadolu Öğretmen Lisesi Okul Müdürü, Okul Öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.
Remzi Yapıcı Anadolu Öğretmen Lisesi, öğretmen ve öğrencilerin hazırladığı “Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 166. Yıldönümü” Kutlama Programı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlandı. Programın açılış konuşmasını yapan Remzi Yapıcı Anadolu Lisesi Okulu Müdür Yardımcısı Selma Kaycıbaşı şunları kaydetti;
“Bu gün burada öğretmen okullarının kuruluşunun 166. yıldönümünü kutlamanın mutluluk ve heyecanım yaşıyoruz. Öğretmen Olmak İsteyen Genç Adaylara; Öğretmenlik ruh ve heyecanını vermek, Öğretmenler arasında sevgi ve kardeşlik duygularını pekiştirmek, Öğretmen yetiştiren kurumların toplumdaki rol ve öneminin daha iyi anlaşmasına vesile olmak amacıyla, her yıl 16 Mart, Öğretmen Okullarının kuruluş yıl dönümü olarak kutlanmaktadır. İlk olarak Öğretmen Okulları 16 Mart 1848 de İstanbul’ da Dar’ul Muallimir adıyla eğitime başlamış olup. O tarihten itibaren de değişik isimlerle günümüze kadar ulaşmış ve günümüzde de ilk kuruluş gayelerine uygun olarak eğitim vermeye devam etmektedirler. Öğretmen okulları; mesleki birikim ve heyecanın kazandırıldığı, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının, Vatan, Millet ve İnsan sevgisinin işlendiği, çok kıymetli eğitim yuvaları olarak görevlerini yerine getirmiş, başarılı öğretmenlerin yanı sıra pek çok yazar, sanatçı, şair ve bilim adamının yetişmesine büyük katkı sağlamış ve onları insanlığa kazandırmıştır. Bu gün sayıları 300′ e ulaşan Anadolu Öğretmen Liseleri, kurulduğu ilk günden itibaren değişime, gelişime ve teknolojiye ayak uydurarak günümüzün seçkin eğitim kurumları haline gelmiştir. Öğretmenlik; toplumların ruh ve karekterinin oluşmasında çok önemli rol oynayan saygın ve kutsal bir meslektir. Öğretmenler; Toplumların Önderleridirler. Toplumlara yön veren kıymetli şahsiyetlerin yetişmesinde en büyük payı ve gayreti olan, onlar adeta bir İnci gibi işleyen en büyük sanatkârlarıdırlar. Kısaca öğretmenlik; özünde sevgi ve fedakârlık isteyen, Dünyanın en güzel, en zor ve en değerli mesleğidir. Bu duygu ve düşüncelerle ebediyete intikal etmiş olan öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, şu an görevi başında bulunan tüm öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü kutluyorum” 
Remzi Yapıcı Anadolu Lisesi Okulu Müdür Yardımcısı Selma Kaycıbaşı’nın konuşmasının ardından AK Parti Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan, CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, CHP Kırklareli Milletvekili ve CHP Kırklareli Belediye Başkan Adayı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun kutlama mesajları okundu. Program Şiir okunması,  Remzi Yapıcı Anadolu Lisesi Okulu’nun tanıtımını yapan slayt gösterimi, son olarakta Okul Korosu’nun seslendirdiği şarkılarla sona erdi. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.