Öğrencilerin Ulaşım Zammı’na oturma eylemli tepki

9
Kırklareli Öğrenci Meclisi Kavaklı Belediyesi’nin otobüs ücretlerinin 1.50 TL’den 2 TL’ye çıkartmasına karşın gösterdikleri tepki devam ediyor.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Öğrenci Meclisi Kavaklı Belediyesi’nin otobüs ücretlerinin 1.50 TL’den 2 TL’ye çıkartmasına karşın gösterdikleri tepki devam ediyor.
13 Eylül 2014 Cumartesi günü Cumhuriyet Caddesi’nde masa açarak zamlara tepkilerini dile getiren öğrenciler, 24 Eylül 2014 Çarşamba Kavaklı’da bir eylem düzenlediler. Saat 12.00’da Kırklareli Üniversitesi Kavaklı Yerleşkesi’nde toplanan öğrenciler Kavaklı Belediyesi’nde yetkililerle görüşmek için yürüyüşe geçtiler. Kavaklı Yerleşkesine giden yoldan yürüyüşe geçen öğrencilerin önü Jandarma tarafından kesildi. 
Kırklareli Öğrenci Meclisi Üyesi öğrencilerin Kavaklı’ya girişine izin verilmemesi üzerine öğrenciler yol ortasında oturma eylemi yaptılar. Yaklaşık 10 dakika oturma eylemi yapan öğrenciler Jandarma Ekipleri’nin ikazı üzerine oturma eylemini sonlandırarak yol ortasından ayrıldılar.
13 Eylül’den bu yana Cumhuriyet Caddesi’nde masa açıklarını söyleyen öğrenciler bu yapılan zamların hiçbir hukuki tarafının olmadığını söylediler. Ailelerinin sabahtan akşama kadar asgari ücretle çalışan olduklarını, gönderdikleri harçlıklarla okullarını bitirmeye çalıştıklarını söyledi. Kırklareli Öğrenci Meclisi Girişimi Üyeleri adına bir açıklama yapan Ahmet Özcü şunları kaydetti; “Bizler Kırklareli Üniversitesi öğrencileri olarak ulaşıma yapılan zamlarını protesto etmek için bugün bir yürüyüş düzenlemek istedik. Talebimiz çok açıktı, 1.5 TL’den 2 TL’ye çekilen otobüs fiyatların zamlarının tekrar geri alınmasını istedik. Kolluk kuvvetleri yolumuzu keserek eylememizi yasa dışı olduğunu söyledi. Halbuki yasalara haykırı hiçbir şey olmamasına rağmen keyfi bir şekilde bizleri müdahale etmekle tehdit ettiler. Bizler halk çocuklarıyız, bizler yoksul emekçi halkımızın çocuklarıyız.” (Kadir Sinici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here