“Öğrencilerimiz bu şenlikte hayallerini gerçeğe dönüştürdüler”

18
* Kırklareli Fen Lisesi öğrencileri tarafından geleneksel olarak düzenlenen Puhu Bilim Şenliği’nin 5’ncisi gerçekleştirildi. Şenlikte öğrenciler yaptıkları çalışmalarını sergilediler.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Fen Lisesi Müdürlüğü tarafından her yıl geleneksel hale getirilerek düzenlenen Puhu Bilim Şenliği’nin 5’ncisi 14 Mayıs 2013 Salı günü saat 15.30’da düzenlendi.
Törene; Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz, Şube Müdürleri, Okul Müdürü Selahattin Karanfiler, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Okul Müdürleri, okul müdür yardımcıları, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Selahattin Karanfiler; “Kırklareli Fen Lisesi’nde birçok sosyal ve kültürel etkinlikler yapılmaktadır. Kurumsal kültürün oluşması için bazı geleneklerin de yerleşmesi gerekiyor. Bu manada Nevruz Şenliği, Bahar Şenliği, Pi Günleri ve Bilim Şenliği adı altında her yıl etkinliklerimiz devam etmektedir. En köklü ve en önemli geleneklerimizden birisi bu yıl 5.sini düzenlediğimiz Puhu Bilim Şenliği’dir. Fen Liseleri’nin amaçlan arasında yeni teknolojileri tanımak, kullanmak, bilime ve bilim adamlığına kaynaklık etmek vardır. Dünyada söz sahibi olan ülkelere baktığımızda bilimde, sanatta, teknolojide gelişmiş olan ülkelerdir. Ülkemizin bilim, sanat, teknoloji alanında gelişebilmesinin temel alt yapısı okullardır. Artık çağımız bilgi depolama ve ezberleme çağı değil bilgiyi bilime ve hizmete dönüştürme çağıdır. Okullarımızda öğrencilerimizi laboratuara indiremiyor, deney, araştırma yapamıyor ve proje üretmiyorsak burada bir sorun var demektir. Ülkemizde çok konuşan, akıl veren eğitimcilere değil sorgulayıcı, araştırıcı, proje üretici öğrenci yetiştiren bu kanala yönelten eğitimcilere ihtiyaç vardır. Artık dünyada ve ülkemizde kamu ve özel sektörde sadece dersleri çok iyi olan öğrenciler değil ayni zamanda sosyal faaliyetlere katılan, sosyal sorumluluk alan iletişim ve proje kabiliyeti olan öğrenciler dikkat çekmekte ve önem kazanmaktadır. Biz ülke olarak kendimize dönüp kendimizi sorgulamalıyız. Her ilin de Fen Lisesi ve Üniversitesi olan ülkemizde niçin bilimsel araştırmalar ve teknolojik gelişmeler istenilen düzeyde ve rekabet edecek güçte değildir? Bilim adamı Einstein "Gerçeği aramak onu elde etmekten daha kıymetlidir. Hayal bilimden daha önemlidir. Çünkü bilim sınırlıdır."demektedir Bu manada öğrencilerimizin ilgilerini, meraklarını ve hayallerini projeye dönüştürerek sergilemek ve toplumla paylaşmak amacıyla bilim şenliğini düzenledik. Bu alanda ne kadar çok enerji harcar, proje üretir, şenlik ve fuarlar düzenlersek geleceğimiz o kadar aydınlık olur. Bu yıl 12’si Fizik, 20’si Biyoloji, 4’ü Kimya, 4’ü Matematik, 9’u Sosyal alanda olmak üzere 49 proje hazırlandı. Hayallerini bilimsel projeye dönüştüren öğrencilerimize, onlara rehberlik yapan öğretmenlerine Müdür yardımcılarımız Bülent Kılıç, Muzaffer Özkan, Şükrüye Akan sponsorlarımız Fatih Koleji ve Karagöz Gıda’ya ayrıca desteklerinden dolayı İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür eder, hepinize saygılar sunuyorum.”
Puhu Kuşu’nu tanıtan Sinevizyon Gösterisi’nin ardından, 9/A sınıfı öğrencilerinin “Aynı Anda Herşey” isimli Dans Gösterisi ile 10’A sınıfı öğrencilerinin “Doğadaki İnsan” konulu Münazarası yer aldı. Daha sonra öğrencilerin büyük özveri ve gayretleri ile hazırladıkları ve jürinin değerlendirerek dereceye aldığı projelerin sahiplerine ödül verilmesine geçildi.
Meraklı Puhu Dalı’nda; Gizemnur Dağdeviren, Ecenur Ergeç, Usta Puhu Dalı’nda; İzel Vişne, Betül Ergin, Vizyoner Puhu Dalı’nda; Mertcan Güneş, Emre Uysal, Canberk İbrikçi, İnovatif Puhu Dalı’nda; Beyza Dereli, Tuğçe Kızılay, Sosyal Puhu Dalı’nda; Bedirhan Keskin ile Yasin Selçuk’a; Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz başta olmak üzere protokolde yeralanlar tarafından ödülleri verildi.
Ödüllerin verilmesinin ardından öğrenciler tarafından hazırlanan projeler katılımcılar tarafından gezilerek proje sahiplerinden projeleri ile ilgili bilgiler alındı. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here