Öğrencilerden Defterdarlık ziyareti

15
22. Vergi Haftası münasebeti ile İstiklal İlköğretim Okulu 4-A sınıfı
öğrencileri Sınıf Öğretmenleri Engin Turan gözetiminde Kırklareli
Defterdarlığına bir ziyaret gerçekleştirdi.

HABER MERKEZİ
 24 Şubat 2011 Perşembe günü saat 10.30’da Vergi Dairesi Müdürü Rıza Öztop’u makamında ziyaret edilen öğrenciler Müdür Öztop’un Vergi Haftasını kutladılar.
“Sizlere, Vergi Dairesinde ne işlem yapılır? Ne iş yapar? Burada toplanan vergiler nereye gider bunlardan kısaca bahsedeceğim.” diyen Müdür Öztop, öğrencilere vergi dairesininin gezdirileceğini, Vergi Dairesindeki servislerin ne iş yaptığını anlatacaklarını belirtti.
Gelir İdaresi Başkanlığı’nın öğrenciler için hediye olarak hazırlattığı kalem kutularını veren Müdür Öztop, 4-A Sınıf Başkanı olan Damla Nur Büyükötün’e hediyesini kendisine yaptıkları ziyaretten ötürü teşekkür ederek sundu. “Bu kalem kutu ile sizler verginin önemini aklınızdan çıkarmayacaksınız.” diyen Müdür Öztop 4-A Sınıf Başkanı Damla Nur Büyükötün’ü kısa süreliğine Vergi Dairesi Müdürlük koltuğuna oturttu.
Vergi Dairesinde sadece vergi tahsil etmediklerini belirten Müdür Öztop, vatandaşların çok sayıda aldığı hizmetlerinde vergi dairesi aracılığı ile yapıldığını belirterek; “Örneğin Emniyet Müdürlüğünden yurt dışına çıkmak için pasaport alan bir vatandaştan pasaport harcı ödendiğine dair belge isteniyor. Pasaport alacak vatandaş harcını bize yatırıyor. Yatırdığı ücretin belgesini Emniyet Müdürlüğüne veriyor.” dedi.
Trafik cezaları, taşıt vergileri ve benzeri vergilerin kendilerine ödendiğini belirten Müdür Öztop, esnaf, doktor, mühendis gibi birçok hizmet sektörünün verdiği hizmetler karşılığında bir takım belgeler düzenlediğini, bu belgeler ile onlara bir vergi tahakkuk edildiğini, tahakkuk edilen verginin beyan edildiğini, beyan edilen verginin de kendilerine elden verildiği gibi, elektronik ortamdan da verilebildiğini öğrencilere anlattı. Verginin ülke ekonomisine katkı sağladığını ifade eden Müdür Öztop, vergi bilincinin geliştirilmesi için Vergi Haftası’nın büyük önem taşıdığını bu haftada vatandaşlara vergi hakkında konuların anlatıldığını ifade etti.
Öğrenciler daha sonra Vergi Dairesi servislerini gezerek ne tür hizmetlerin verildiği hakkında müdür yardımcılarından ayrıca birer bilgi aldılar. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here