Öğrenciler zirvedekilerle buluştu

19
* Kırklareli Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) tarafından düzenlenen “Zirvedekilerle Buluşma” konulu konferansının üçüncüsü dün Kültür Merkezi’nde 7 Liseden öğrencilerin  katılımıyla gerçekleştirildi.
HABE R MERKEZİ 
Kırklareli Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) tarafından düzenlenen “Zirvedekilerle Buluşma” konulu konferansının üçüncüsü 28 Mart 2012 günü saat 10.00’da Kırklareli Üniversitesi Kültür Merkezi’nde düzenlendi.
Konferans; Kırklareli İmam Hatip,  Turizm Otelcilik, Ticaret Meslek, Kız Meslek, Anadolu Lisesi, TOBB Lisesi ve Atatürk Anadolu Lisesi 9. Sınıf öğrencilerine yönelik verilirken, konferansa; Kırklareli İl Müftüsü İsa Saim ve Kırklareli Halk Bankası Şube Müdürü Zühal Üzel konuşmacı olarak katıldı. 
* “Yeteneğiniz yoksa o işte başarılı ve mutlu olmamız söz konusu değil”
İlk olarak Kırklareli Rehberlik Araştırma Merkezi Uzman Psikoloji Danışmanı Ayfer Dündar öğrencilere meslek seçiminde ilgi, beceri ve değer konularına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi;
“Nasıl bir işyeri, aile, ev, arkadaşlar ve nasıl bir sosyal yaşam istiyorsunuz. Bunları düşündüyseniz kendinize belli bir çerçeve çizmişsiniz demektir. Seçeceğiniz meslek ile doğru orantılı değişir. Yani ömrünüz boyunca nasıl bir yaşantı yaşayacağınız. Düşünmeden bazı mesleklere yöneliyoruz. Bilinçsizce yapılan meslekler bizleri başarısızlığa uğratıyor. 
İleride işimizi sevmeyen, mutsuz ve aşırı stres yüklü insanlar olarak önümüze çıkıyor. Buna bağlı olarak evlilik hayatımızda ve çocuğumuzu yetiştirirken problemler yaşıyoruz. Bu noktalarda büyük sıkıntılar yaşıyoruz. İlgilerimiz, yeteneklerimiz ve değerlerimiz doğrultusunda meslek seçmeliyiz. Bir işe ilginiz olabilir ama yeteneğiniz yoksa o işte başarılı ve mutlu olmamız söz konusu değil” dedi. 
* “Diyanet İşleri Başkanlığı’nı İl ve İlçe Müftüleri temsil eder”
Dündar’ın konuşmasının ardından Kırklareli İl Müftüsü Saim yaptığı konuşmada şunları söyledi;
“İllerde ve ilçelerde Diyanet İşleri Başkanlığı’nı temsil eden İl ve İlçe Müftüleri vardır. İlçe Müftüleri İl Müftülüğü’ne bağlıdır. İl Müftülüğü bulunduğu il de Diyanet İşlerine bağlı memurları hem denetlemesini hem de yöneticiliğini yapar. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak yaklaşık 100 bin personelimiz var. Bizim kurumumuzda çalışan memurların kademeleri var. Memur kademesi için istenilen farklı eğitim şartları var. Müftü, Müftü Yardımcısı, Şube Müdürü olmak istiyorsanız mutlaka İlahiyat Fakültesi’ni bitirmiş olmanız lazım. Memur, Kuran Kurcu Hocası, Müezzin olmak için en az İmam Hatip Lisesi mezunu olmanız gerekir. İl Müftüsü ve İlçe Müftüsü olmak için İlahiyat Fakültesi mezunu ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2 yıllık Hizmet İçi Eğitim Kursu’nu başarı ile bitirmeniz gerekiyor.” 
* “İşinizde yükselmek için özverili, disiplinli ve çok çalışmanız gerekiyor”
Kırklareli Halk Bankası Şube Müdürü Üzel öğrencilere hangi mesleği seçerseler seçsinler mutlaka çok çalışmalarını belirterek;
“Hangi mesleği seçerseniz seçin çok çalışmanız gerekir. Nüfus gün geçtikçe hızlı bir şekilde artıyor ama iş imkânları o derecede hızlı bir şekilde artmıyor. İşinizde yükselmek için özverili, disiplinli ve çok çalışmanız gerekmektedir. Hayatımızda çalışmak hiçbir zaman bitmez sürekli olarak çalışmalıyız. Teknoloji gelişiyor, eğer kendinizi yenilemeseniz gelişen teknolojiye ayak uyduramasanız olduğunuz yerde sayarsınız ve işinizde yükselemezsiniz. Çalışmak okumak hiçbir zaman bitmeyecek onun için okumaktan sıkılmak yerine zevk almaya çalışın. Eğer yaptığınız işi sevmiyorsanız o işte başarıya ulaşamazsınız. Türkiye Bankalar Birliği’nin 2011 yılında yapmış olduğu bir araştırmaya göre Türkiye’de bankalarda 176 bin çalışan var neden bu çalışanlardan biri siz olmayın” dedi. 
Konuşmaların bitmesinin ardından konferans soru-cevap şeklinde devam etti. (ş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here