Öğrenciler “Yangın” konusunda bilinçlendiriliyor

11
* Kırklareli Belediyesi İtfaiyesi tarafından, İlköğretim Okullarındaki öğrencilere yangında yapılması gerekenler anlatılıyor.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediyesi İtfaiyesi tarafından, İlköğretim Okullarındaki öğrencilere yangında yapılması gerekenler anlatılıyor. 5 Nisan 2012 saat 10.20’de Ahmet Yener İlköğretim Okulu’nda İtfaiye Teknikeri Ayhan Aptullahoğlu ve Sivil Savunma Uzmanı Emel Ayaz öğrencilere, yangın sınıflarını, yangın söndürme yöntemleri, hakkında bilgiler verildi.
İtfaiye Teknikeri Aptullahoğlu yanıcı maddelerin doğada katı, sıvı, gaz olarak üç halde bulunduğunu belirterek;
 “Katı haldeki yanıcı maddelere örnek olarak; Kömür, Odun, Plastik, Kâğıt, Kumaş, Strafor gibi. Sıvı haldeki yanıcı maddeler, benzin, motorin, tiner, boya, alkol, bitkisel yağlar. Gaz halindeki yanıcı maddeler, bütan, doğalgaz, metan, asetilen gibi. Yanma için hava içindeki oksijen miktarının minimum yüzde 16 oranında olmalıdır. Yüzde 16 oranının altındaki yanmalar alevsiz eksik yanmalardır. Yangın sınıflar dört ana bölümden oluşur bunlar;
A Sınıfı (Adi Yangınlar): Ağaç ve Ağaç Ürünleri, Tekstil Ürünleri, Plastik.
B Sınıfı (Sıvı Yangınları): Petrol Ürünleri, Bitkisel Yağlar Ve Alkol.
C Sınıfı (Gaz-Elektrik Yangınları): Elektrik Kabloları, Şalter, Trafo, Elektrik- Elektronik Cihazlar.
D Sınıfı (Metal Yangınları): Magnezyum, Alüminyum, Fosfor, Titanyum, Zirkonyum.
Isıyı yok etmek işlemi genelde su kullanılarak yapılır. Yanan maddenin sıcaklığı tutuşma sıcaklığının altına düşürülür. Zincirleme reaksiyon kırma yöntemi yanma sırasında yanıcı madde, oksijen ve ısı arasındaki alışverişin, kimsayal bir madde ile kesilmesi tekniğidir. Bu söndürme tekniği genellikle halojenli söndürücüler kullanılır. Yangın söndürmede en etkili A sınıfı olan su ile söndürmedir. B sınıfı olarak köpük kullanılır.  Yangın söndürmeden ilk olarak yapılacak olan şey, 110 İtfaiye’yi bir an önce aramak ve en yakın yangın söndürme tüpünü alıp yangına ilk müdahaleyi yapmaktır” dedi. (ş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here