Öğrenciler şeker konusunda bilgilendirildi

14
Lüleburgaz Lisesi öğrencileri şeker hastalığı konusunda bilgilendirildi.

Vahit İŞBAŞARAN

Lüleburgaz Lisesi Fen ve Teknoloji Tasarım Kulübü tarafından organize edilen bilgilendirme toplantısı okulun kapalı salonunda yapıldı.
Okul Müdürü Mehmet Sadık Selçuk ile okul öğretmenlerinin izlediği bilgilendirme toplantısında, Derman hastanesinin Uzman doktorlarından Murat Gerenli katılıcıları şeker hastalığı konusunda bilgilendirdi.
Dr. Gerenli yaptığı açıklamalarda  "Diyabet dediğimiz şeker hastalığı, kanda şekerin yükselmesine denir. Son dönemlerde artan bu hastalık, uzun ve kısa vadelerde sorunlar yaratmaktadır. Bu hastalık pankreasta insülin eksikliğinden kaynaklanır.40 yaş üzerindekiler de daha fazla görülüyor. Türkiye’de 3,5 milyon insan diyabet hastasıdır. Bu ciddi bir rakamdır. Şeker yükselmesi çok önemli bir unsurdur. Gözde, böbreklerde, gözlerde ve ayaklarda kalıcı hastalıklar yapıyor. Toplum sağlığını önemli olarak etkiliyor. Beslenme alışkanlıklarımızı, yaşam tarzımızı değiştirmek lazım. Eskiden 40 yaş üstünde olan bu hastalık şimdi 20-25 yaşlarında görülmeye başlandı. Bu hastalık kötü beslenmenin yarattığı obeziteden kaynaklanıyor" dedi.
Bilgilendirme toplantısının sonunda Dr. Gerenli, katılımcılara diyabetten korunma ve tedavi yolları hakkında bilgiler verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here