Öğrenciler “İnternet Kullanımı ve Bilişim Suçları” konularında bilgilendirildi

13
Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ile Mücadele Şubesi, Toplum Destekli Polislik Şubesi ve Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nce öğrenciler “İnternet Kullanımı ve Bilişim Suçları” konularında bilgilendirildi.
HABER MERKEZİ
26 Şubat 2013 Salı günü saat 10.00’da Kırklareli Halk Eğitimi Merkezi’nde yapılan bilgilendirmeye Bilişim Suçları ile Mücadele Şube Müdürü Mehmet Karaca, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürü Göksel Kaya ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lisesi 9. ve 10. sınıf öğrencileri katıldı.
TOBB Lisesi Rehberlik Öğretmeni Hasan Uçel tarafından yapılan bilgilendirmede, internetin kullanım amaçları, internetin zararları, yapılan yanlış hareket sonucu hukuksal sorunlar hakkında çeşitli bilgiler verildi.
İnternetin her gün gelişen ve büyüyen bir yapı olduğunu ifade eden Uçel, içerisinde iyi ve kötü birçok bilgileri barındıran bir araç olduğunu söyledi.
İnternetin günümüzde her alanda gerekli olduğunu belirten Uçel;
“İnternet bir bilgi bankası, büyük bir kütüphane olarak kullanılmalıdır. İnternetin en büyük fırsatları sınırsız bilgi yani sanal kütüphaneler, sözlükler arama motorları, kolay iletişim olan e-posta, anlık mesajlaşma, çevrimiçi hızlı iletişim ve örgütlenme, çevrim içi uygulamalar e-devlet ve bankacılık gibi hayatı kolaylaştıran uygulamalar ve sanal mağazacılık ile alışverişte zaman tasarrufu sağlanabilir. Tabi internetin iyi yönleri olduğu gibi bir çok da kötü yönleri vardır. Bunlardan biri istismar, dolandırıcılık, uygunsuz içerikler, zararlı yazılımlar ve siber zorbalık dediğimiz internet üzerinden yapılan tehdit ve hakaretlerdir. İnternet üzerinden kendimize veya başkalarına zarar verebilecek her türlü davranıştan eylemden uzak durma becerisine internet kullanma becerisi diyoruz. İnternetin bilinçsiz kullanımının kullanıcı üzerinde fiziksel, psikolojik, mesleki ve sosyal olarak olumsuz etkiler oluşturma durumudur” dedi.
İnternetin yada bir bilgisayarın oyun amaçlı kullanım süresinin en fazla yarım saat olduğunu vurgulayan Uçel, kişi oyun amaçlı bilgisayar kullanımında yarım saati geçmesinin ardından alkol ve benzeri zararlı alışkanlıklar gibi bağımlılık yaptığını belirtti. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here