Öğrenciler bilinçlendirilmeye devam ediyor

14
* Kırklareli Belediye Başkanlığı tarafından öğrenciler “Çevre Kirliliği, Suyun Tasarruflu Kullanımı ve Geri Dönüşüm” konularında bilinçlendirme çalışmaları slayt sunumu eşliğinde devam ediyor. 
HABER MERKEZİ 
Kırklareli Belediye Başkanlığı Temizlik İşleri ve Su İşleri Müdürlüğü tarafından Kırklareli merkezde bulunan İlköğretim Okullarındaki öğrencilere yönelik Çevre Kirliliği, Suyun Tasarruflu Kullanımı ve Geri Dönüşüm konularında eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları devam ediyor. 
10 Nisan 2012 Salı günü saat 14.05’de Cumhuriyet İlköğretim Okulu 4’üncü ve 5’inci sınıf 80 öğrenci, Kırklareli Belediye Başkanlığı Su İşleri Müdürlüğünde görevli Çevre Yüksek Mühendisi Ufuk Özen tarafından hazırlanan Çevre Kirliliği, Geri Dönüşüm ve Su Tasarrufu slâyt sunumu eşliğinde öğrenciler bilgilendirdi. Çevre Yüksek Mühendisi Özen, öğrencilerin geleceklerine sahip çıkmaları gerektiğini, aksi taktirde küresel ısınmayla birlikte sağlıksız bir dünyanın onları beklediğini söyleyerek şöyle devam etti; 
“Bu eğitim semineri ile genç ve taze beyinlere sağlıklı, güzel ve temiz bir dünyada yaşayabilmek için çevreye karşı duyarlı olmanız gerekli. Doğaya ve çevreye sahip çıkarak doğabilecek olumsuz durumlardan kurtuluruz bunun önlemini almak için doğa sevgisini ilköğretimde çocuklara aşılanması, çocukların bilinçlendirilmesi gerekiyor. Çöplerinizi yola, çevreye değil özel yapılmış olan çöp konteynırlarına atmalıyız. Belediye görevlileri bu çöpleri toplayarak şehrin dışında bulunan katı atık çöplüğüne götürerek, çevreye, doğaya, insanlara canlılara zarar vermesin diye imha ediyor. Çevreyi oluşturan en büyük etkenler hava, su, topraktır. Hava, su, toprak kirletmemeye özen gösterip, dikkat etmeliyiz. Dünyamızın yüzde 80’ni su olmasına rağmen, bu suların sadece yüzde 1’i içilebilir niteliktedir. Dünyada 2 bucuk milyar insan sağlıklı su bulamamaktadır ve yılda 7 milyon insan su ile ilgili hastalıktan ölmektedir. Suyun bu kadar değerli olduğunu bildiğimiz halde hala sularımızı kirletmeye devam ediyoruz, eğer toplum olarak sularımızı kirletmeye devam edersek gelecekte içmeye bir damla su bile bulamayacağız.” dedi. (ş) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here