Objektifler “Tarım ve İnsan”a çevriliyor

8
Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre ‘Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf Yarışması’nın üçüncüsü düzenlendiği bildirildi.
HABER MERKEZİ
Toprağın ve tarımın önemi konusunda sosyal ve bireysel duyarlılığı geliştirmek amacıyla her türlü tarımsal faaliyetler ile hayvancılık, toprak, su ürünleri, gıda ve muhafazası, tarım ürünlerinin işlenmesi, çiftçi, köy ve köylüyle ilgili görselleri içeren, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın tarımla sanatı fotoğraf karelerinde buluşturan ‘Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf Yarışması’nın bu yıl üçüncüsünün düzenlendiği açıklandı.
Yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi;
“Herhangi bir yaş ve benzeri sınırlama olmayan yarışmanın başvuruları 22 Temmuz 2011 gününe kadar yapılabilecek. Yarışmada dereceye girenlere toplamda 15 bin TL’lik ödül verilecek. Katılmak isteyenlerin Çiftçi Eğitim ve Yayım Şubemizden katılım formunu doldurarak, ayrıca Bakanlığımız Yayın Dairesi Başkanlığının www.tarimyayin.gov.tr internet sitesinden de başvurabilirler.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanlığı, “Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf Yarışması”nı gördüğü büyük ilgi üzerine geleneksel hale getirdi. Bu yıl üçüncüsünü düzenlenen yarışma; toprağın ve tarımın önemi konusunda sosyal ve bireysel duyarlılığı geliştirmeyi amaçlıyor. Yarışmanın temaları arasında her türlü tarımsal faaliyetler ile hayvancılık, toprak, su ürünleri, gıda ve muhafazası, tarım ürünlerinin işlenmesi, çiftçi, köy ve köylüyle ilgili görselleri yer alıyor. 
Beş kategoride düzenlenen yarışmanın bu yıl ödül miktarı da artırıldı. Denizbank’ın katkılarıyla toplamda 15 bin TL’lik ödülün dağıtılacağı yarışmanın jüri üyeliklerini ise Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanı Recep Tezgel, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyeleri Mehmet Arslan Güven ve Dr. Serhat Kaymas, Türkiye’de fotoğraf alanında tek Devlet Sanatçısı olan Ozan Sağdıç, Denizbank Kültür ve Sanat Danışmanı Perihan Yücel, gazeteci – belgesel yapımcısı Coşkun Aral ve Ali Metin yapacak.
Geçtiğimiz yıl ikincisi düzenlenen “Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf Yarışması”na 7 – 88 yaş arasında toplam 481 yarışmacı, 2 bin 35 adet eserle katıldı. Türkiye’de birçok ilde sergilenen yarışma fotoğrafları, Dünya Gıda Günü ve FAO’nun kuruluşunun 65. yıl etkinlikleri çerçevesinde Roma’da da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Fotoğraf yarışması aynı zamanda ülkemiz tarımının görsel envanterinin çıkarılmasına da büyük katkılar sağladı. Ülkenin dört bir yanındaki güzelliklerini fotoğraf karelerinde bir araya getiren yarışma fotoğrafları, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da Türkiye’nin tanıtımında kullanılmak üzere envantere alındı.” (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here