Nihayet sona gelindi

15
Kırklareli İl Genel Meclisi Kasım ayı 18. birleşiminde 2012 Yılı İl Özel İdaresi Bütçesi’ne ait Komisyon Raporu görüşülerek onaylandı. 2012 Yılı Bütçe Görüşmeleri bugün tek tek okunup oylaması yapılarak sona erecek.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Kasım ayı 18. birleşimi 29 Kasım 2011 Salı günü saat 10.30’da Meclis Başkanı Behçet Şen Başkanlığı’nda yapıldı.
Birleşimde gündem maddesi olarak görüşülen 2012 Yılı İl Özel İdaresi bütçesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonuna ait raporda, Stratejik Geliştirme Müdürlüğü’nce düzenlenen ve 18 milyon TL olarak bağlanan 2012 yılı hazırlık bütçesinin gerekli değişikliklerin yapıldıktan sonra kabul edilmesi uygun görüldü.
Komisyon Başkanı ve CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç komisyon raporunu okuyarak şunları kaydetti;
“18.11.2011 tarihinde alınan karar ile 2012 Yılı İl Özel İdaresi Bütçesi incelenmek üzere komisyonumuza havale edilmiştir. 2012 Yılı İl Özel İdaresi gelir ve gider bütçesi 18 milyon TL olarak denk bağlanmıştır. Komisyonumuzca bütçe üzerinde yapılan değerlendirmeler neticesinde; 2012 yılı gider bütçesinden ayrılan personel ödeneklerinden özel kalem altında yer alan ödül yönergesine bağlı verilecek ödüllerden, genel sekreterlik adı altında yer alan muhtelif ödeneklerden, yedek ödenekten ve destek hizmetleri tertiplerinden tasarruflara gidilerek elde edilen ödeneklere yatırımlar yeniden değerlendirilmiştir.
Köy yolları çalışmaları için 1 milyon 769 bin TL ödeneğin ayrılması, Su ve Kanal hizmetleri çalışmaları için 479 bin TL ödeneğin ayrılması, Hayvanlara içme suyu göletleri çalışmaları için 569 bin TL ödeneğin ayrılması, Emniyet hizmetlerinin cari harcamaları için 30 bin TL ödeneğin ayrılması, Kültür ve Turizm hizmetlerinin gerçekleştirilmesi için 150 bin TL, Gençlik ve Spor hizmetleri için 150 bin TL, Sağlık hizmetleri için 150 bin TL ödeneğin ayrılması, Trakya Kalkınma Ajansına sunulan projelere sağlanacak ek finansman desteği için 200 bin TL ödeneğin ayrılması uygun görülmüştür.
Bunların dışında, gelir bütçesinin hesaplanmasının yönetmeliğe uygun olarak yapıldığı, gelir idaresi gelirlerinin büyük kısmının, merkezi idare vergi gelirlerinden alınan paylar, diğer hizmet gelirleri ile mevduat faizlerinin oluşturduğu görülmüştür. Personel giderlerinin hesaplanmasında bütçe genel kanununda yer alan kat sayı rakamlarının esas alındığı, kanuni paylar ile konulması mecburi olan ödeneklerin hesaplanarak net bir şekilde ayrıldığı anlaşıldığından, İl Özel İdaresi Stratejik Geliştirme Müdürlüğünce düzenlenen, 18 milyon TL olarak bağlanan 2012 yılı hazırlık bütçesi gerekli değişikliklerin yapıldıktan sonra kabul edilmesi komisyonumuzca uygun görülmüştür.”
Komisyon raporu sonrasında söz alan bazı meclis üyeleri raporda yazılı bazı köy isimlerinin yanlış geçtiğini belirterek değiştirilmesini talep ettiler. 
CHP Grup Başkanı Hüseyin Taşkın söz alarak raporu hazırlayan komisyon çalışanlarına teşekkür etti ve rapor doğrultusunda olumlu oy kullanacaklarını belirtti. 
Daha sonra söz alan AK Parti Grup Başkanı Metin Güvenç ise 2012 yılı bütçesinin hayırlı olmasını dileyerek rapora olumlu oy vereceklerini söyledi.
Yapılan görüşmelerin ardından Başkan Şen 2012 bütçesine ait komisyon raporunu oylamaya sundu ve rapor oy birliği ile kabul edildi. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here