Mustafa Ruhi Şirin’e Fahri Doktora Unvanı verildi

15
* KLÜ tarafından çocuk dünyası çalışmaları ve çocuk edebiyatı çalışmalarından dolayı Mustafa Ruhi Şirin’e Fahri Doktora unvanı verildi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) tarafından çocuk dünyası çalışmaları ve çocuk edebiyatı çalışmalarından dolayı Mustafa Ruhi Şirin’e 18 Haziran 2012 Pazartesi günü KLÜ Kültür Merkezi’nde saat 15.00’de düzenlenen törenle Fahri Doktora unvanı verildi.
Törene; KLÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Kırklareli İl Müdürü Mihriban Arslan Büyük ve birçok davetli katıldı. 
* Çocuklarımıza yatırım yaptıkça geleceğimize daha parlak gidebiliriz
Törenin açılış konuşmasını yapan KLÜ Rektörü Prof. Dr. Aykaç çocuklara yatırım yapıldıkça gelecek daha parlak, daha güzel olacağını belirterek şunları söyledi;
“Çok iyi ve yoğun bir faaliyetlerle bir dönemi daha geride bıraktık. Bu tür faaliyetler üniversitemizde çok yoğun bir şekilde geçti. Kırklareli Üniversitesi yeni bir üniversite ve ilimizde bu tür faaliyetler açısından çok zengin olmayan bir yer. Üniversitemizin gelişmesine paralel olarak bu tür faaliyetlerin ilimizde artıyor olması ilimizdeki farkındalığı ortaya çıkartıyor. İlimizde büyük bir hareketlilik meydana getirmiş oluyor. Bugün Fahri Doktor’a Belgesi taktir etme töreni münasebetiyle burada toplandık. Türkiye’mizin hatta dünyamızın çok önemli bir kişiliğini burada ağırlamaktan mutluyuz. Türkiye’nin geleceği olan çocuklarımız, geleceklerimizin iyi yetişmesi için ömrünü o işe adayan kişi çok az ve bu işi gönüllü olarak yapan çok çok az. Bugün burada ağırladığımız kişi olan Mustafa Ruhi Şirin kendini Türkiye çocuklarına hatta dünya çocuklarına adamış bir kişiliktir. Kalemiyle, konuşmalarıyla her türlü faaliyetleriyle iz bırakmış ve Türkiye çocukları üzerinde olumlu etki bırakacak faaliyetlere imza atmış bir kişi. Bu tür faaliyetlere imza atması bizim geleceğimizi sağlam, emin ellerde olması demektir. Çocuklarımıza yatırım yaptıkça geleceğimize daha parlak gidebiliriz. Geçmişten ders alıyoruz ama geleceği de unutmuyoruz” dedi. 
* Hayatın bütün alanlarında çocuğun görüşü de alınması gerekir.
KLÜ Rektörü Prof. Dr. Aykaç’ın konuşmasının ardından konuşan Mustafa Ruhi Şirin hayatın bütün alanlarında çocuklarında görüşünün alınması, olaylara onların gözünden de bakılması gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi; 
“Türkiye’de yetişkinler çocukları dinlemeye hazır değil. Çocuklar için yapılacak olan şeylerin en iyisi biz yetişkinlerin karar vermesi doğru olacağını düşünmekteyiz. Cumhuriyet döneminin en büyük başarısı yüzde 98,2 oranındaki çocuk nüfusunun okuma-yazma öğrenmesidir. Bu çocuk yüzlü bir devrimdir. Biz çocuk bağlamını anayasa ile ilişkilendirmek istiyoruz. Anayasa da çocuğa özgü hakların ne oranda ne yer alıp almayacağı bizim için çok önemli. Türkiye’de çocuklar için bir anayasa ödevini sürdürmek istiyoruz. Artık çocuklar sadece anne-babalarından, okuldan, öğretmeninden öğrenmekle yetinmiyorlar kendileri de öğreniyor ve çocukluk ve okul yaşı küçülmüştür. Hayatın bütün alanlarında çocuğun görüşü de alınması gerekir. Nisan ayında bazı çocuklardan anayasa ile ilgili görüş aldık ve çocukların vermiş olduğu görüşler yetişkinlere güvenmeme durumunu ortaya çıkardığını fark ettik. Çocukların hayata iyi bir başlangıç yapma ve kendilerini geliştirme imkânlarının sağlanması Türkiye Cumhuriyeti’nin temel varlık nedenlerindendir. Aile toplum ve devlet çocuk haklarına saygı gösterilmesinden birlikte sorumludur” dedi. 
Konuşmaların ardından KLÜ Prof. Dr. Mustafa Aykaç tarafından Mustafa Ruhi Şirin’e Fahri Doktora Belgesi verildi. (ş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.