Muratlı Belediyesi tarihe ışık tuttu

43
Balkanlara Muratlı Damgası
* Balkarlarda bugüne kadar kimsenin akıl ve cesaret edemediği bir girişimi Tekirdağ’ın Muratlı Belediyesi gerçekleştirdi. Başkan Nebi Tepe ve Belediye Meclisi, tarihe şahitlik etmesi için Makedonya’ya Dev Atatürk Anıtı dikerek, göndere Türk Bayrağı çektiler. Törenler nedeniyle okullar tatil edildi.
Şenol Goncagül
Makedonya’nın Jupa Kasabasıyla Kardeş Belediye olan Muratlı Belediyesi, bu kardeşliğini tarihi bir imza ile daha da güçlendirdi. Muratlı Belediyesi Kardeş Belediye olduktan sonra bu kasabaya Ulu Önder Atatürk’ün dev anıtını gönderdi. Yapılan istişareler sonucunda anıtın açılışı 10 Kasım tarihinde yapılmasına karar verildi. Muratlı Belediyesi anıt açılışına; Muratlı Kaymakamı Mahmut Hersanlıoğlu, Belediye Başkanı Nebi Tepe, Belediye Meclis Üyeleri ve Tekirdağ Belediye Meclis Üyelerinin yanı sıra Rumeli TV ve Ses Gazetesi’nin de yer aldığı 43 kişilik bir ekiple açılışa katıldılar.
Muratlı kafilesi daha sonra Makedonya’ya geçiş yaptı. Makedonya’da Ulu Önder Atatürk’ün babasının Kocacık Köyü’ndeki evi de ziyaret ettiler.
Türk Hükümeti tarafından restore edilen Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin doğduğu Kocacık Köyü’nde muhteşem güzellikteydi. Evin her odasını gezen Türk kafilesinde bulunanlar duygusal anlar yaşadı. Atatürk’ün dedesi Ahmet Hoca’nın bal mumundan yapılan bire bir kopya heykeli, yine Atanın babası Ali Rıza Efendi ve Annesi Zübeyde Hanım’ın bal mumu heykelleri kesinlikle görülmeye değerdi. Belediye Başkanı Nebi Tepe  Atatürk’ün dedesi Ahmet Hoca’nın odasında gözyaşlarını gizleyemedi. Makedonya‘nın Jupa Kasabası’nda Türk vatandaşlarımız, Türkiye’den gelen vatandaşlarımızı sevgi seliyle karşıladılar. Okulların tatil edildiği muhteşem açılışta, 7’den 70’e herkes oradaydı. Açılışın yapılacağı alana sığmayan Makedon Türkleri’nden bazıları çatılara çıkarak açılışı izlediler.
Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe açılış programında şu konuşmayı yaptı;
“Ulu Önder Atatürk’ün anıtının açılışında bulunmaktan son derece mutluyum. Merkez Jupa Belediyesi’yle kardeş belediye olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Jupa Kasabası’nın bizler için bir diğer önemi ise Atamızın babası Ali Rıza Efendi’nin burada doğmuş olmasıdır. Ayrıca Muratlı İlçemizin mahallesi olan Yeşil Sırt Mahallesi’ndeki birçok vatandaşımız Jupa Kasabası’na bağlı Kocacık Köyü’nden gelmiştir. Onlarında selamını getirdim. Öte yandan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanım Kadir Albayrak’ın da size selamı var. Muratlı Belediyesi bugün olduğu gibi yarınlarda da kardeş belediyemiz Jupa Belediyesi’nin yanında olacaktır. Bugün Jupa Kasabası’nın meydanına diktiğimiz Atamızın heykelini size emanet ediyoruz. Burada Atamızın heykeli var olduğu sürece, Makedon topraklarında damarlarınızda Türk Kanı dolaştığı sürece sizlerin yanınızda olacağız. Bugün tarihi bir açılışa birlikte imza atıyoruz. Balkan Ülkeleri’nde bu bir ilktir. Bu tarihe ortak olanlar buna tanık olanları da kutluyorum. Siz Makedon Türklerini sevgi ve saygı ile selamlıyorum.”
Hersanlıoğlu konuşmasında şöyle dedi:
“2013 yılında başlayan kardeşlik köprüsü bugün Atatürk’ün anıtıyla şekillenmiş bulunmaktadır. Ben ve kafilede bulunan Türk vatandaşlarımızla birlikte büyük heyecanı yaşamaktayız. Bu gün güzel ilişkiler kurulmasında emeği geçen herkese ve dost kardeş Makedon Devleti’ne teşekkür ediyorum”
Muratlı Belediye Meclis Üyeleri’nden Yasemin Büyükişcan  zaman zaman duygulu anlar yaşayanlardandı. “Bu gerçekten tarihi bir olaydır. Bu güzel heyecanı yaşamaktan onur ve gurur duyuyorum. İnanılmaz bir hadisedir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here