“Mumcu, “Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olanları” eleştiriyordu”

11
Kırklareli Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclis ve Adalet
Komisyonu Üyesi Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek Demokrasi
Şehidi Uğur Mumcu’nun öldürülüşünün yıl dönümü ile ilgili anma mesajında
şunları kaydetti;

HABER MERKEZİ

“Demokrasi şehidi Uğur Mumcu’yu öldürülüşün 18. yılında özlemle anmaya devam ediyoruz. Büyük gazeteci Uğur Mumcu’nun yokluğu, içinde bulunduğumuz zamanda daha da hissediliyor. Uğur Mumcu, yaşamını Atatürk ilkelerine, toplumun aydınlanmasına, kirli ilişkilerin ortaya çıkmasına adamıştı.
Mumcu, “Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olanları” eleştiriyordu. O yazdığı binlerce köşe yazısında, onlarca kitabında hep doğruları söyledi.
Dinin siyasallaştırılması sorununu ilk o fark etti ve bunun yöntemleri üzerinde durdu. O günümüzü onlarca yıl önce görüp yaşanacakları söyledi, bizi uyardı.
Ölümle tehdit ediliyordu ama yılmıyordu. Uğur Mumcu, Tehditlere “Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi” diyerek yanıt veriyordu.
Türk Basınında Mumcu’yu kaybedeli geçen 18 yıl içerisinde Mumcu gibi bir gazetecinin daha çıkmaması basının ne büyük bir kayıp yaşadığının kanıtı. Mumcu’suz basın, hükümetin etkisi altında yandaş bir konumda yer alıyor.
Türkiye’de insanlığı, düşünceleri ve yaptıklarıyla herkese örnek olan Demokrasi Şehidimiz Uğur Mumcu’yu özlemle anıyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.