Mülteci ve sığınmacılara Barınma Merkezi yapılacak

16
* Kırklareli Emniyet Müdürü Canbazoğlu; ”Burada kalacak olan insanlar
sadece barındırılacak. Akşam merkezde kalacaklar, sabahları da
istedikleri gibi gezip alış veriş yapabilecekler” dedi.

Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesinde 750 mülteci ve sığınmacının kalabileceği Kabul, Tarama ve Barınma Merkezi yapılacak.
Kırklareli Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu, yaptığı açıklamasında, Avrupa Birliği (AB) Eşleştirme Projesi çerçevesinde, Hollanda Federal Göç ve Vatandaşlığa Kabul Birimi (IND) ve Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yürütülen, ”Mülteci ve Sığınmacılar  İçin Bir Kabul, Tarama ve Barınma Merkezi” projesi kapsamında, Türkiye’de 7 ilde düşünülen Kabul Tarama ve Barınma Merkezleri’nden birinin de, Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesinde yapılacağını söyledi.
Pehlivanköy ilçesine kurulması planlanan mülteci ve sığınmacılar için bir Kabul, Tarama ve Barınma Merkezi’nin çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Canbazoğlu, merkezin yapımı için inşaat çalışmalarının 2011 yılının Mart ayında başlayacağını ve inşaatın 1,5 yılda tamamlanacağını anlatan belirtti.
Merkezin 2013 yılında da faaliyete geçmesinin beklendiğini dile getiren Canbazoğlu, şunları söyledi:
”Pehlivanköy ilçemize 750 kişilik mülteci ve sığınmacılar için Kabul, Tarama ve Barınma Merkezi kurulacak. Bu 150 dönümlük arazi üzerine inşa edilecek. Bu inşaatın altyapı sorununu belediye çözecek. Burada kalacak olan insanlar sadece barındırılacak. Akşam merkezde kalacaklar, sabahları da istedikleri gibi gezip alış veriş yapabilecekler. Merkez bölge ekonomisine katkı sağlayacak.”
Canbazoğlu, diğer merkezlerin, Ankara, Erzurum, Van, Kayseri, Gaziantep, İzmir ve Kırklareli’nde yapılacağını söyledi.
* ”Otelde kalır gibi kalacaklar”
Merkezdeki yabancı uyrukluların rahatlıkla merkezin dışına çıkabileceklerini ifade eden Canbazoğlu, ”Şahıslar merkezde bir otelde kalır gibi kalacaklar. Pehlivanköy’de çay içecekler, yemek yiyecekler, alışveriş yaparak ilçe ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlanmış olacaklar” dedi.
Şahısların Pehlivanköy’ün yanı sıra Babaeski ve Kırklareli’ne de gidebileceklerini vurgulayan Canbazoğlu, şöyle dedi:
”Merkezin kurulmasını biz emniyet teşkilatı olarak olumlu bakıyor ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Merkezin güvenliğini ilk etapta emniyet teşkilatı yapacak daha sonrada özel eğitilmiş güvenlikçiler tarafından sağlanacak.”
Canbazoğlu halen sınırı yasa dışı geçerken veya Türkiye’de kalma süresini geçirenlerin barındırıldığı Kırklareli Gaziosmanpaşa Yabancı Kabul ve Barındırma Merkezi’nin ise kapanmayacağını kaydetti. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here