“Muhteşem Yüzyıl”a HAS Parti’den tepki

22
Fragmanlarının yayınlandığı günden bu yana toplumun duyarlı kesimlerinin
tepkisini çeken ve Dünyanın "Muhteşem Süleyman" sıfatı ile tanıdığı
Osmanlı Sultanı Kanuni Sultan Süleyman’ı "şehvet düşkünü" göstermeye
çalışan Muhteşem Yüzyıl dizisine Halkın Sesi Partisi (HAS Par)
Kırklareli İl Başkanı Nedim Çetin’den tepki geldi.

HABER MERKEZİ

İl Başkanı Nedim Çetin oryantalistlerin ‘Kendi harem fantezilerine’ toplumu inandırma çabalarına dikkat çekerek; “Osmanlı’nın adaletini hoşgörüsünü bir kenara bırakıp diziye Harem’den girmek, sadece reyting kaygısını gösteriyor" dedi.
HAS Parti İl Başkanı Nedim Çetin yaptığı yazılı açıklamada, tarihin milletler için övünülmesi ya da hüzünlenilmesi gereken bir olgu değil, ibret alınması gereken dersler yumağı olduğunu söyleyerek;
“Altı asır boyunca dünyaya adaletle hükmetmiş, gittiği her yere barış ve huzur götürmüş Muhteşem Osmanlı Devleti’nin Muhteşem Sultanına kendi fantezileri ve reyting kaygıları gereği "Uçkur düşkünü" gibi bakılması haddi aşmaktır. Maalesef yıllarca oryantalistlerin kendi fantazilerini yazıp adına "Harem" dedikleri kitapları gibi bu dizi de fantezilerini Kanuni Sultan Süleyman üzerinden toplumla paylaşmaya kalkışmaktır.
Milletimizin tarihini kirletmeye kalkmak, tarihi kahramanlarımızı karalamak, ne siyasetçilerin, ne yazarların, ne senaristlerin ne de yönetmenlerin hakkı da, haddi de değildir.
Koskoca bir cihan sultanının zaferlerle dolu hayatını yatak odasından ve yalan yanlış anlatmaya kalkan bu diziyi kınıyor ve yapımcılarını milli, manevi değerlere saygılı yayın yapmaya davet ediyoruz" dedi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here