Muhteşem gösteriler sergilediler

6
* Kırklareli Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okulu Müdürü Göksel Baytok,; “Engellilere hizmet etmek bir gönül işidir. Engelliler için yaptığımız her hizmetin bir gün kendimize de lazım olabileceğini unutmayalım. Engellileri sahiplendiğimiz sürece onların hayatını engelsiz hale getirebileceğimizin farkında olalım” dedi. 
HABER MERKEZİ
“10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası” Etkinlikleri 15 Mayıs 2015 Cuma günü saat 17.00’de Kırklareli Kültür Merkezi’ndeki muhteşem bir gösteri ile sona erdi. Kırlareli Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okulu öğrencileri tarafından hazırlanan gösteride kimi zaman duygusal anlar yaşanırken kimi zamanda eğlenceli dakikalar yaşandı.  Etkinlek sergi açılmasıyla başladı. Özel insanların yaptığı birbiriden güzel eserler sergilendi.
* “3 okulumuz da 250 öğrencimiz var “
Kültür Merkezi’ndeki program saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlamasının ardından Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okulu Müdürü Göksel Baytok yaptığı konuşmada şunları kaydetti; 
“Ülkemizde nüfusun yüzde 12’si kadar yani yaklaşık 9 milyon engelli birey var. İlimizdeki okul çağındaki engelli bireylere 3 özel eğitim okulumuz tarafından hizmet verilmektedir. Bu okullarda yaklaşık olarak 250 civarında öğrencimiz bulunmaktadır. Engelli çocuklarımızı topluma kazandırılması, öz bakım becerilerini kazanarak günlük ihtiyaçlarını karşılayacak hale gelebilmeleri bizim en önemli görevlerimizdendir. Engellilere hizmet etmek bir gönül işidir. Engelliler için yaptığımız her hizmetin bir gün kendimize de lazım olabileceğini unutmayalım. Engellileri sahiplendiğimiz sürece onların hayatını engelsiz hale getirebileceğimizin farkında olalım. Okulumuzda orta ve ağır düzeyde engelli öğrencilerimize anaokulu, ilkokul, 1. Kademe, 2. Kademe ve 3. Kademede iş uygulama okulu olarak eğitim öğretim vermekteyiz. İlkokul 1. Kademe ve Ortaokul 2. Kademe öğretim gören öğrencilerimize temel okuma yazma, temel matematik ve hayata hazırlayıcı toplumsal uyum becerileri dersleri verilmektedir. Bedensel ve zihinsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla beden eğitimi ve müzik dersleriyle konular desteklenmektedir. Ortaokul 2. Kademe düzeyinde eğitimlerini tamamlayan öğrencilerimize özel eğitim iş uygulama merkezinde ağaç işleri, halı dokuma, el sanatları, ve galoş yapımı alanlarında el becerileri geliştirici alanlar ile ilgili temel mesleki beceri kazandırılarak, öğrencilerimizi üretici ayaklarının üzerine basan kendi özgüvenlerinin kazanmış bireyler olarak yetişmelerini sağlıyoruz. Diğerli öğretmen arkadaşlarım  öğretmenlik kutsal bir meslektir. Ancak özel eğitimde görev yapan öğretmenlerimizin bu anlamda özel öğrencilerimizi yetiştirmede göstermiş oldukları üstün gayretleri takdire şayandır. Bu özel çocuklarımıza yemeğini yerken kaşığı tutarak besleyen, tuvaleti geldiğinde hiç çekinmeden tuvaletini yaptıran, burnu aktığında silen, merdivenden inerken elinden tutan, onlara anne baba sıcaklığını kaybettirmeden hissettiren ve sabırlı olan hep sizler oldunuz. Bu özveri çalışmalarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum.  Saygıdeğer velilerimiz; diğer çocuklardan farklı özel çocuk annesi babası olmakla ne kadar gururlansanız azdır. Çünkü sizler onlara hayatı öğretirken daha çok ilgilendiniz, daha çok zorluklarla karşılaştınız, ve onlara daha çok zaman ayırdınız, çoğu zaman yapacağınız aile toplantılarını ertelediniz yada hiç yapamadınız. Zaman zaman yüzünüzdeki tebessümleri kaybettiniz, umudunuzu yitirdiniz zamanlar olmuştur. Fedakar anneler babalar çocuklarımızın gözünden akan tek damla yaşa katlanamaz, onların biran bile mutsuzluklarına dayanamadınız. Onlara kimi zaman gören göz, kimi zaman duyan kulak, tutan el, hayata tutunmalarında güvenli yürek olmalıyız.” 
* Korkmaz; “Değişik etkinlikler düzenlendi” 
Programa katılan Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz burada kısa bir konuşma yaptı. Özel insanların eğitimlerinin diğer bireylerden farklı olduğunu söyleyen Korkma, bu özel insanların eğitimine yardımcı olan öğretmenlere teşekkür etti. Korkmaz; “Engelliler haftasını 11 Mayıs 2015 Pazartesi günü “Hayatı Paylaşmak için Engel Yok" Farkındalık Yürüyüşü ile başlattık. Hafta boyunca her gün değiş yerlerde değişik mekanlarda etkinlikler düzenlendi” dedi. 
* Öğrencilerden muhteşem gösteri 
Yapılan protokol konuşmaların ardından Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi öğrencileri tarafından hazırlanan gösteriler sahnelendi. Birbirinden güzel gösterilere imza atan özel insanlar program sonunda ayakta alkışlandı. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.