Muhasebecilerin sorunları masaya yatırıldı

15
AK Parti Kırklareli İl Teşkilatı ile muhasebeciler sabah kahvaltısında bir araya geldi 
HABER MERKEZİ
Kırklareli Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası ile Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan ile AK Parti Kırklareli İl Teşkilatı bir araya geldi.
12 Ocak 2013 Cumartesi günü saat 10.00’da Kırklareli’de bir otelde yapılan toplantıda Muhasebecilerin sorunları masaya yatırılırken Kırklareli Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Burhan Üstünkol sıkıntıları dile getirdi.
“KDV Kanunu ile Vergi Usul Kanunu arasında sıkıştık kaldık” diyen Üstünkol, bu konuya bir çare bulunmasını istedi. Vergi Usul Kanunu’na göre Serbest Meslek Makbuzları’nın ödeme yapıldığı taktirde düzenlenmesi gerekirken, Katma Değer Vergisi Kanunu da ise hizmetin yerine getirilmesinin ardından düzenlenmesi gerektiğinin şart olduğunu söyleyen Üstünkol, bu konuda muhasebecilerin büyük sıkıntılar yaşadığını dile getirdi.
* “Sorunlarımızın başında Serbest Meslek Makbuzları’nın düzenlenme kuralı yer alıyor”
Serbest Meslek Makbuzları’nın düzenlenmesindeki amacın paranın tahsil edildiğini gösterdiğini belirten Üstünkol, paranın alınmadığı halde KDV Kanunlarına göre düzenlenmesi durumunda itiraz halinde muhasebecilerin yargıda kendilerini kolay kolay haklayamayacaklarını kaydetti.
Ayrıca beyanname ve bildirimlerin geç verilmesi ya da düzeltme beyannameleri verilmesinden dolayı özel usulsüzlük cezaları kesildiğini belirten Üstünkol, kesilen bu cezalardan dolayı da vatandaşları hatalar görülse dahi düzeltilmesinden kaçınma yoluna gittiğini dile getirdi.
Üstünkol; “Biz bir meslek odasıyız. Bu meslek odası iktidarı yada muhalefeti ile tüm siyasilerimize mesleki birikim, tecrübe, talep ve arzularını her platformda her an getirmeye hazırdır. Öncelikle birinci sorunumuzun başından yıllardır düzenlediğimiz Serbest Meslek Makbuzları’nın düzenlenme kuralı. Meslek camiamız parasını tahsil etmediği halde yılsonu itibariyle makbuzunu düzenleyerek vergisini ödemekle karşı karşıya kalıyor. Buradaki sorunda vergi usul kanunu ile katma değer vergisi kanunu arasındaki çelişkidir. Vergi Usul Kanunu belgenizi ödeme yapıldığı taktirde düzenleyin derken, katma değer vergisi kanunu da hizmetinizi tamamladığınız gibi düzenleyin. Paranın alındığının ispatı olan bir serbest meslek makbuzu düzenlendiği taktirde bir itiraz halinde hukuk karşısında bu paraları nasıl almadım diyecek meslektaşlarım. Çünkü serbest meslek makbuzu yasalar karşısında tahsilat döneminde düzenlenir. Ama biz KDV Kanunu ile Vergi Usul Kanunu arasında sıkıştık kaldık ve bu sorunu bir türlü çözemiyoruz. Ayrıca Katma Değer Vergisi oranı doktorlarda, diş hekimlerinde, eğitim ve öğretimde yüzde 8’lere çekilmesine rağmen mali müşavirlik sektöründe halen yüz 18’lerdedir. Eğer ki KDV oranını aşağıya çekemiyorsak, 117 no.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği’nde tevkifat listesinin içine bizim meslek mensuplarımızda dahil edilsin. Ayrıca bizim ödemelerimizin kredi kartları ile yada banka yoluyla yatırılması talebinde ve arzusundayız. En azından arkadaşlarımız tahsil edemedikleri miktarları bir yargı karşısında ispatlama yolu açılmış olur diye düşünüyoruz. İş yükümüz çok fazla düzenlenene beyannameler ve bildirimlerin sayısının çokluğu hata oranını çoğaltmakta olup, her hatanın düzeltilmesinden de usulsüzlük cezası kesilmektedir.
Mükellefler tarafından yapılan beyanname düzenlemeleri ve bildirimlerinden cezaların kaldırılması gerekiyor. Çünkü mükellef idarenin lehine işlem yapıyor. Görmüş olduğu bir hatayı gelir idaresi, sosyal güvenlik kurulu tespit etmeden kendi hatasını giderir ama beyanname ve bildirimlerin geç verilmesi yada düzeltme beyannameleri verilmesinden dolayı özel usulsüzlük cezaları kesiliyor. Bu da insanları hatalar görülse dahi bunların düzeltilmesinden kaçılma yoluna itiyor” dedi.
* “Sıkıntılarınız bir rapor halinde sunarsanız daha iyi olur”
AK Parti Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Burhan Üstünkol’un dile getirdiği sıkıntıları bir rapor haline getirilmesini ve dile getirilen sıkıntıların ilgili kişilere daha kolay sunulacağı ve çözüm yollarının aranması yönünde çalışmalar başlatılacağını bildirdi.
Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ilgili İş adamların TÜSİAD’dan güçlü muhalefet yapıldığını ifade eden Gürşan, Üstünkol’un dile getirdiği birçok sıkıntıya kendisinin de katıldığını söyledi.
Gürşan, burada yaptığı konuşmasında şunları söyledi;
“Bu söylediklerinizi bir rapor haline getirerek bize sunarsanız ilgililere iletme açısından daha kolay olur. Vergi Usul Kanunu ile KDV Kanunu arasındaki çelişki bizim avukatlık yaptığımız dönemde de vardı. Bu aradaki telaffuzun giderilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunu ben gerekli kişilere ileteceğim. Ayrıca doktorlardan yüzde 8 KDV alındığını bilmiyordum ve yeni öğrendim. Bunu da inşallah dile getireceğiz. Özel usulsüzlük cezalarından bahsedildi. Bunu konudaki sorunlara da değineceğiz. Türk Ticaret Kanunu daha öncesinden yapıldı. Yürürlüğe girecekti girmedi sonrasında değişiklik yapıldı. Bu anlamda TÜSİAD’dan ve iş adamlarından güçlü bir muhalefette oluştu. Başkanımızın bazı eleştirilerine bende katılıyorum. Bu konular sadece burada değil Türkiye’nin her tarafından konuşuluyor ve tartışılıyor. Zaman zaman bize bir şekilde sıkıntılar aktarılıyor. Türkiye’de o kadar çok yapılası gereken temel yasalar var ki hakikaten belki bu da bizim şansımız. İnanın sabahlara kadar mecliste önemli yasalar çıkartmak için çalışmalarımız oldu. Ben aynı zamanda Kit Komisyon üyesiyim ve inanın bazı KİT’lerin bile yasası yok. Bunların da yapılması lazım. Bu konular ile ilgili mecliste daha çok sabahlara kadar çalışacağız diye düşünüyorum.” 
Toplantıya AK Parti Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan, AK Parti Kırklareli İl Başkanı Av. Ahmet Zeki Kılavuz, AK Parti Kırklareli Merkez İlçe Başkanı Hamit Orakçı, AK Parti Kırklareli Kadın Kolları Başkanı Hazel Yolgiden, AK Parti Kırklareli Gençlik Kolları Başkanı Ömer Faruk Akkol, parti Yönetim Kurulu Üyeleri, Kırklareli Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Burhan Üstünkol, Yönetim Kurulu Üyeleri ile odaya kayıtlı muhasebeciler katıldı. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here