Müftü Yardımcısı Bıyık; “Camiler tüm Müslümanları bir çatı altında toplar”

26
Kırklareli İl Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık, bu yılki “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”nda birçok etkinlik düzenleneceğini belirtti.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık, bu yılki “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”nda birçok etkinlik düzenleneceğini belirtti.
Bu sene 1-7 Ekim 2014 tarihleri arasında kutlanması gereken haftanın, bayram nedeniyle 13-19 Ekim 2014 tarihleri arasında kutlanacağını aktaran Bıyık, haftanın ana temasının “Cami ve Gençlik” olarak belirlendiğini ifade etti. Bıyık hafta boyunca ülke genelinde ve Kırklareli’de “İslam’a Göre Gençlik”, “Hz. Peygamber Döneminden Bu Yana Cami ve Gençlik”, “Gençlerin Camiye Teşvikinde Anne ve Babaların Din Görevlilerin Rolü”, “Cemaatle Namaz Kılmanın Önemi” konularına ağırlık verileceğini aktardı. 
Kırklareli İl Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık, Camiler Haftası vesilesiyle yaptığı açıklamada şunları kaydetti;
“Cami, kelime anlamı itibarı ile toplayan bir araya getiren demektir. İslam dininde Müslümanların ibadet mekânının adıdır. Mescit de aynı amaçlı mekanlardır, kelime anlamı secde edilen yer anlamındadır. Ülkemizde camilere göre daha küçük olan mabedlerdir. Caminin anlamı itibarıyla ne kadar önemli bir misyona sahip olduğunu söylememiz gerekir, muhtelif dünya görüşlerine sahip Müslümanları bir çatı altında toplayıp "Siz kardeşsiniz" mesajı veren bu düsturu beyinlere nakşeden bir mabeddir "Camiler." Dışarıda belki farlık mezhep, farklı tarikat, farklı cemaat, farklı gruplara mensup insanlar camiye girdiğinde aynı safa dururlar, dışarıda yan yana gelemeyen Müslümanları bir safta birleştirip kaynaştıran muhteşem mekânlardır "Camiler" Hızla bireyselleşen, bağlı olarak da bencilleşen insanımızı bir araya getirip tekrar sosyal leşti ren mekânlardır "Camiler." Egzoz dumanlarından, trafikte çekilen çilelerden, ses ve gürültü kirliliğinin stresslerinden, uzaklaştıran, kapitalizmin salık verdiği maddeci ve acımasız hayat şartlarından bunalımlara giren insanımızın manen huzur bulduğu tabiri caizse rehabilite olduğu kutsal mekânlardır "Camiler" Caminin/Mescidin tarihteki misyonuna baktığımızda bilhassa Peygamber Efendimiz Zamanında namaz kılınmanın yanında tüm sosyal meselelerin konuşulduğu, hal ve hatırın sual edildiği, devlet meselelerinin tartışıldığı, savaş kararlarının alındığı en önemli toplanma yeridir cami. Böyle hayırlı mekânların inşası ve yaygınlaştırılması noktasında Kitab-ı Kerim şöyle buyurur: "Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan„zekatı veren ve Allahtan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur." Tevbe, 18. Her yıl 01-07 Ekim Tarihlerinde kutlanan Camiler ve Din görevlileri Haftası bu sene Kurban Bayramına denk gelmesi sebebi ile 13-17 Ekim Tarihlerinde çeşitli dini ve kültürel etkinliklerle kutlanacaktır." 
İlimizde de yapılacak olan bu etkinliklerden bazıları şunlar; 15 Ekim 2014 Çarşamba günü saat 20.00’da Halk Eğitim Merkezi’nde “İslam’a Göre Cami Gençlik İlişkisi Konferansı” Kırklareli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Dalkılıç tarafından verilecek. 17 Ekim 2014 Cuma Günü saat 19.30’da Kredi Yurtlar Kurumu’nda “Gençlik Mescit İlişkisi-Gençlik Din ve Değerleri Vaazı” Daire Başkanı ve Başvaiz Sedide Akbulut ve Sema Yiğit tarafından verilecek”. (Berkay Çamlı)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here