Müftü Bayrak; “Camiler Müslümanların tapusudur”

28
Kırklareli İl Müftülüğü Cami ve Din Görevlileri Haftası Etkinlikleri kapsamında 15 Ekim 2014 saat 20.00’de Kırklareli Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda program düzenledi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Müftülüğü Cami ve Din Görevlileri Haftası Etkinlikleri kapsamında 15 Ekim 2014 saat 20.00’de Kırklareli Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda program düzenledi.
Programa; Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Kırklareli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Dalkılıç, Kırklareli İl Emniyet Müdürü Mehmet Emin Akay ve çok sayıda protokol üyesi katıldı. Kırklareli halkının da programa ilgisi yoğun oldu. 
Program,  Kırklareli Sungurbey Camii İmamı Ali Akgün’ün Kuran Tilaveti ile başladı. Ardından Kırklareli İl Müftüsü İsmail Bayrak açılış konuşması yaptı. Kırklareli Valisi Esengül Civelek’in konuşması ve Kırklareli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Mustafa Dalkılıç’ın sunumu ile son buldu.
Açılış konuşmasında Bayrak;
“1986 yılından beri Ekim ayının ilk haftası 1-7 Ekim Camiler Haftası olarak 2003 yılından beride, camiler ve din görevlileri haftası olarak değerlendirilmektedir. Bu yıl Kurban Bayramı araya girmesi vesilesiyle bir hafta geç olarak 13-17 Ekim Camiler Ve Din Görevlileri Haftası olarak kutlamaktayız. Cami bildiğiniz gibi bir araya getiren, kuşatan manasına gelmektedir. Mescit ise secde edilen yer anlamına gelir. Kur’an-ı Kerim’de de açık olarak ifade edilmektedir. Mescidi Nebi, Mescidi Haram, Mescidi Aksa gibi. Ama ülkemizde daha küçük olana mescit büyük olana da cami diyoruz. Camiler Beytullahın (Kabe’nin) birer şubesi Müslümanlarında sembolüdür. Onun için Peygamber Efendimiz Hicreti sırasında, yoldayken kaldığı Kuba Köyü’ne Kuba Mescidi’ni inşa etmiş, Medine’ye vardığı gibide hemen mescidi nebi yi inşa etmiş ve bizzat inşaatında çalışmıştır. Müslümanların birliğini beraberliğini kardeşliğini orada tayin etmiş, orasını İslam’ın Merkezi olarakta kullanmıştır. Peygamber Efendimizi Tarihte de örnek alan Emeviler, Selçuklular, Osmanlılarda şehir merkezlerine külliyeler, camiler inşa etmişler ve toplumun bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde dizayn etmişlerdir. Tarihten günümüze kadar baktığınızda Camiler hep en güzel en merkezi yerlerde inşa edilmiştir. Bunun sebebi de Camiler Müslümanların tapusu, resmidir. Bu vesileyle measi kavramı olmayan sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar çalışan Din Görevlisi Arkadaşlarım bu Millete hizmet etmekten Şeref duymaktadır. Bu yıl Cami Ve Din Görevlileri Haftamızda konu olarak Cami Ve Gençlik ele alındı.
Kırklareli Valisi Esengül Civelek; “Camilerimiz sadece ibadet mekânları değildir aynı zamanda Camilerimiz insanı duyguların, sevginin, saygının, şefkatin,  merhametin, hoşgörünün, bekanın, dayanışmanın, yardımlaşmanın pekiştirildiği, güçlendirildiği birlik ve beraberliğin en güzel şekilde yaşanıldığı, acının sevincin paylaşıldığı mekânlardır. Camilerimizde görev yapan Din Görevlilerimiz görevlerini tam anlamıyla yapmakta, vatandaşlarımıza dini konularda bilgiler vermekte onları dini konularda en uygun şekliyle de aydınlatmaktadırlar. Camiler ve din görevlileri haftası vesilesiyle başta Sayın İl Müftüm olmak üzere tüm Din Görevlisi Arkadaşlarımı canı gönülden kutluyor, başarılı çalışmalarının devamı temenni ediyorum. 
Prof. Dr. Mustafa Dalkılıç, “İslam’da Cami ve Gençlik” konulu konferans verdi. Dalkılıç konuşmasında; “Cami, Mescid ve Genç Yaşlı İlişkileri, Dinin Kapsayıcılığı, Dünya ve Ahiret Mutluluğu, Toplum Aile ve Din Görevlisi” konularından bahsetti. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here