Müezzinoğlu; “Özveri ve fedakarlık isteyen bir mesleğin mensuplarıyız”

25
*  “14 Mart Tıp Bayramı” dolayısıyla Kırklareli’de sağlık çalışanları ile bir araya gelen Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu; “Zor bir mesleğin mensuplarıyız. Zor bir mesleğin sanatsal icraatını yapan konumdayız. 24 saati olmayan, gecesi gündüzü olmayan, bayramı, yılbaşı olmayan özel günleri büyük oranda es geçen bir mesleğin mensuplarıyız. Yalnız fakülteyi bitirmekle, ihtisası tamamlamakla bitmiyor devamlı gelişmeleri takip etmek gereken bir mesleğin mensuplarıyız. Her an her dakika tıbbı teknolojide yeni yeni gelişmelerle muhatabız” dedi.

HABER MERKEZİ
Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, “14 Mart Tıp Bayramı” dolayısıyla T.C. Kırklareli Valiliği Sağlık müdürlüğü tarafından düzenlenen programda sağlık çalışanları ile bir araya geldi.
14 Mart 2014 Cuma günü saat 14.00’te Bilgiç Royal Hotel’de düzenlenen programa; Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Kırklareli Jandarma Alay Komutanı Kd. Alb. Ömer Lütfi Mor, Kırklareli İl Emniyet Müdürü Mehmet Emin Akay, Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Fatih Selvi, Kırklareli İl Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Şenel Akgöz, Kırklareli İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çiğdem Cerit, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, AK Parti Kırklareli Belediye Başkan Adayı Selahattin Minsolmaz, AK Parti Kırklareli İl Başkanı Av. Ahmet Zeki Kılavuz, Kırklareli Belediye ve İl Genel Meclisi Üyesi Adayları ile sağlık çalışanları katıldı.    
* “Türk Milleti’ne hak ettiği hizmetlerin verilmesini biz sağladık”
Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu yaptığı konuşmasında sağlık alanında hizmet vermenin özveri ve fedakarlık istediğini belirterek şunları kaydetti:
“İstiyoruz ki bu milletin ve bu ülkenin sağlıklı geleceğine karşı bu güne kadar üstlendiğimiz saygın görev ve sorumluluğu bugünden sonra daha güçlü bir şekilde yapalım. Hep birlikte hem bu mesleğin saygınlığını, onurunu daha üst noktalara taşıyabilelim. Hem de bu ülke insanına milletimize 76 milyon insanımıza bizi bu günlere getiren hocalarımıza, sevdiklerimize, milletimize borcumuzu ödeyelim sorumluluklarımızı yerine getirelim.
Gerçekten özveri isteyen, fedakarlık isteyen, kendisinden vazgeçmek isteyen bir mesleğin 14 Mart tıp bayramında sizlerle bir arada olmaktan ve bu mesleğin yarılarını paylaşmaktan sizleri de bu meslekte geçtiğimiz 11 yıl süre zarfında dünyaya örnek olabilecek dünyanın anlamakta zorlandığı milletimizin de coşkuyla hissettiği anladığı bazen coşkulu teşekkürleri bazen sessiz duaları ile sizlere ve bizlere döndüğü bu günde bu işin en önemli aktörleri olan en önemli lokomotif görevini üstlenen siz değerli hekim arkadaşlarımla, aile hekimlerimiz, hocalarımız, sağlık çalışanlarımız, hemşerilerimiz ve ebelerimizle bu başarıyı paylaşmak ve bu başarı dolayısıyla da 76 milyon ülke insanımız adına ve sağlık bakanlığımız adına sizlere teşekkür etmek istiyorum.
* “Zorlu ama bir o kadar da zevkli bir mesleğe mensubuz”
Zor bir mesleğin mensuplarıyız. Zor bir mesleğin sanatsal icraatını yapan konumdayız. 24 saati olmayan, gecesi gündüzü olmayan, bayramı, yılbaşı olmayan özel günleri büyük oranda es geçen bir mesleğin mensuplarıyız. Yalnız fakülteyi bitirmekle, ihtisası tamamlamakla bitmiyor devamlı gelişmeleri takip etmek gereken bir mesleğin mensuplarıyız. Her an her dakika bilimsel gelişmeler, tıbbı teknolojide yeni yeni gelişmelerle muhatabız. Meslekte 30 yılımızı da 40 yılımızı da doldursak 40 yıl sonra bile hala yeni gelişmeleri takip etmek ve onları kendi darcımızdan hastamıza yansıtmak gibi bir görevin mensuplarıyız.
Bütün zorluklara rağmen insanlık tarihi var olduğundan beri en saygın, en onurlu bir meslek aynı zamanda hekimlik. Hekimliğin dünya tarihinde insanlığın geleceği adına saygın yerini aldı ve almaya devam edecek. Bundan sonraki süreçte de b u meslek onurunu ve saygınlığını inanıyorum ki Türk Milleti adına Türk Hekimleri, Türk Sağlık Çalışanları adına hem milletimiz adına daha saygın noktalara taşıyacak hem de tarihi gelecekte yeniden dünyada Türk Hekimleri’nin güçlü yerini oluşturmanın da süreçlerini inşallah birlikte daha güçlü hale taşıyacağız.
11 yılda önemli değişimlere, dönüşümlere birlikte imza attık. 11 yıl önce birçok konuda sıkıntılarımız ve sorunlarımız vardı. Bu sıkıntıların büyük bir kısmı vatandaşımıza aitti. Vatandaşlarımızın sağlıktan hizmet almaktaki sorunlardı. Ama bir kısmı da bizim mesleğimizi bilimsel ve birikimimiz var. 2002 yılında toplum 20 bin vatandaşımıza bir poliklinik odası düşerken, bugün 2 bin vatandaşımıza bir poliklinik odası düşmekte. Mesleğimizi icra edebilme alanları ve mekânları hem gelişti, hem değişti, hem de alt yapısı oluştu. Bundan sonra daha çağdaş ve daha modern altyapıların oluşturabileceği süreçleri planlıyoruz.
* “Gelecek 10 yılda çok daha önemli hizmetlere damga vuracağız”
Babaeski ilçemizde 100 Yataklı Devlet Hastanesi standardında bir hastaneyi 10 yıl önce tahmin bile etmekte zorlanıyorduk. Bunun İstanbul gibi, Ankara gibi İzmir gibi büyük şehirlerde bile bu konsepti, bu vizyon görmekte sorunlarımız var. Ama farklı bir baış açısıyla o şehrin, o ilin marka değerine de değer katabilecek fiziki mekânları oluşturmaya başladık. Büyük oranda da başarılı örneklerini çıkarttık. Türk insanı ve Türk Milleti bunları fazlasıyla hak eden bir millet. Fazlasıyla daha iyisini, daha güzelini hak eden bir millet. O anlamda da bu yolculuğu 11 yıllık süreçte başarıyla tamamladık veya başarılı bir noktaya getirdik. Şimdi yeni bir sürece girdik şehir hastaneleri artık Amerika’daki Houston’daki komplekslerle yarışabilecek bir vizyon. Londra’yla Almanya’yla yarışabilecek vizyonların peşinde koşan bir Türkiye. Ve 76 milyon ülke insanına standardı yüksek bir sağlık hizmeti sunarken yakın coğrafyasında 1 milyar nüfuslu coğrafyaya da ben bu bölgenin merkeziyim. Bu bölgede sana da hizmet ederim tıbbi donanım, tıbbi birikim, teknolojik alt yapım bende var diyebilme iddiasında olan bir Türkiye konumunu hedefliyoruz. Bütün bunları başarırken ve bütün bunları projelendirirken çok fazla paramız, çok iyi projelerimiz olduğundan değil, çok iyi yetişmiş hekimlerimiz olduğundan, bilgi birikimlerimizin çok iyi olmasından, tıbbi tecrübemizin dünya ile yarışabilecek standartta olmasından meslek etiğini ve meslek duyarlılığımız dünyada tartışılmaz bir noktada inandığımız, güvendiğimiz ve bunu da yaşadığımız için fiilen uygulamalarını da gördüğümüz için bu gelecek vizyonları, bu gelecek projeksiyonları kurabiliyoruz, yapabiliyoruz, şekillendirebiliyoruz. İnanıyorum ki dünya hekimlik tarihine geçtiğimiz 10 yılın çok daha ötesinde gelecek 10 yılda çok daha önemli damgaları vuracak çok daha önemli imzaları birlikte atacağız iyi ki varsınız.
* “Hekimlik ve sağlık çok sektörlü bir alan oldu”
Aile Hekimlerimiz de tedavi hekimliğimizden daha çok inşallah önümüzdeki dönemde koruyucu sağlık hizmetlerinden, sağlıklı bireyi, sağlıklı aileyi, sağlıklı toplumu, sağlık okuryazarlığını veya sağlık bilincini yükselten bir anlayışla toplumsal bilincimizi arttırmayı, yükseltmeyi ve insanımıza hasta olup da iyi olma hayali kurmaktansa sağlıklı bir yaşamın değerlerini öğretebilmeyi, o mantaliteye onlara sahip kılabilmeyi önümüzdeki dönemde güçlü bir şekilde önemseyecek ve inşallah hep birlikte yalnız hekim camiası olarak değil, çünkü artık hekimlik ve sağlık çok sektörlü bir alan. Yalnız bizim çok bilgi yüklememiz veya vatandaşımızla bir arada olmamız yetmiyor, çok yönlü vatandaşımızı sağlıklı bir yaşama hazırlamamız gerekiyor. O nedenle yerel yönetimler bizim çok önemli bir paydaşımız.”
* Bakan Müezzinoğlu’ndan 30 yılını dolduran hekimlere plaket
Bakan Müezzinoğlu’nun konuşmasının ardından mesleklerinde 30 yılını doldurmuş olan hekimlerden; Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şenel Akgöz, Beyin ve Sinir cerrahisi Uzmanı Dr. Mesut Doğan, Genel cerrahi Uzmanı Dr. Mustafa Topçuoğlu, Nöroloji Uzmanı Dr. Veli Kale, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Faruk Sözeri, Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Zafer Aksöz, Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Metin Kurtoğlu, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Sabahattin Yalçın, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Erbilen, Üroloji Uzmanı Dr. Sedat Çavdar, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Olguner Çağal, Evde Sağlık Hizmetleri Hekimi Dr. Ramadan İsmail Çağaç, Aile Hekimleri; Dr. Ahmet Pak, Dr. Mehmet Şahin Altunay, Dr. Abdullah Yeter Güllü, Dr. Rafet Elmacı, Dr. İskender Engin, Dr. Mustafa Tekin, Dr. Yaşar Akıncı, Dr. Erdal Çiloğlu ile meslekteki özverili çalışmaları nedeniyle 2014 Yılı Kırklareli İli Yılın Sağlık Çalışanı seçilen Dr. Ramadan İsmail Çağaç’a plaketlerini verdi. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here