Mübarek geceler (1)

17
Bayram Bıyıklı
Mübarek geceler, İslâm dininin kıymet verdiği gecelerdir. Allah-ü Teâlâ kullarına çok acıdığı için, bazı gecelere kıymet vermiş, bu gecelerdeki duâ ve tövbeleri kabul edeceğini bildirmiştir. Kullarının çok ibâdet yapması, duâ ve tövbe etmeleri için bu geceleri sebep kılmıştır. Kıymetli vakit, öğle namazı vaktinden, o gecenin sonuna, yani imsak vaktine kadar olan zamandır.
Mübârek geceleri ihyâ etmeli, yani kazâ namazları kılmalı, Kur’ân-ı kerîm okumalı, duâ ve tövbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanları sevindirmeli, bunların sevabını ölülere de göndermelidir. Mübârek gecelerde, tövbe ve istiğfar etmek, Allah-ü Teâlâ’ya iltica etmek, yalvarmak, günahlarını düşünmek, ayıplarını kusurlarını hatırlamak, kıyâmetteki azapları düşünüp korkmak, Cehennemin sonsuz acılarından titremek lâzımdır. Af ve mağfiret için çok yalvarmalıdır. Mübârek geceler şunlardır:
1-Kadir Gecesi: Ramazan ayı içinde bir gecedir. İmâm-ı Âzam Ebû Hanife "Rahmetullahi aleyh" hazretleri; "27. gecesi olması çok vâki olur." buyurdu.
2-Fıtr (Ramazan) Bayramı gecesi: Ramazanın son günü ile bayramın 1. günü, arasındaki gecedir.
3-Arife Gecesi: Arife günü ile Kurban bayramının 1. günü arasındaki gecedir. Arife, Zilhicce’nin 9. günüdür. Başka günlere Arife denmez!
4-Kurban Bayramı geceleri: Kurban bayramının 1, 2 ve 3. günlerinden sonraki gecelerdir. Bu 3 güne "Eyyâm-ı Nahr" denir.
5-Mevlid Gecesi: Rebî’ul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Peygamber efendimizin doğduğu gecedir.
6-Berat Gecesi: Şaban ayının 15. gecesidir.
7-Miraç Gecesi: Recep ayının 27. gecesidir.
8-Regâib Gecesi: Recep ayının ilk Cuma gecesidir.
9-Muharrem Gecesi: Muharrem ayının 1. gecesi, Müslümanların kamerî yılbaşı gecesidir.
10-Aşûre Gecesi: Muharrem ayının 10. gecesidir.
Bunlardan başka, Fıtr Bayramının diğer geceleri, Zilhicce ve Muharrem aylarının ilk on geceleri, haftanın her Cuma ve Pazartesi geceleri de mübârektir. Yukarıdaki on geceden beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci gecelere Kandil geceleri denir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here