“Muayenesi’ni yaptırmayanlara yasal işlem yapılacak”

25
HABER MERKEZİ
3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’na göre; ölçü ve ölçü aletlerinin belirli sürelerde periyodik muayeneye tabi tutulması zorunlu hale getirildi. 
Kırklareli Bilim, Sanayi ve Teknoloji il Müdürü Muzaffer Akgül, Ölçü ve Ölçü Aletleri’nin periyodik muayeneye tabi tutulmasının ardından konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Akgül yaptığı açıklamasında; “3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’na göre; ölçü ve ölçü aletlerinin belirli sürelerde periyodik muayeneye tabi tutulması zorunlu hale getirilmesinin ardından; 10 Yıllık damga süresini doldurmuş, elektrik, su, doğalgaz sayaçları ile 2 yıllık damga sürelerini doldurmuş hassas kütle ölçüleri, 5 Kg.’dan yukarı kütle ölçüleri, maksimum kapasitesi 2000 Kg.’dan fazla olan tartı aletleri, aks kantarları, hububat muayene aletleri, demir yolu yük ve sarnıçlı vagonları, naklimetre, akaryakıt ölçek ve sayaçları ile likitpetrol gazı (LPG) sayaçlarını bulunduran kişi ve kuruluşlar, 2 Yıllık Damga Süresi’ni doldurmuş uzunluk ölçüleri (tek parçalı ağaç metreler), akıcı maddeler için hacim ölçüleri, kuru taneli maddeler için hacim ölçüleri, 5 Kg.’a kadar (5 Kg dahil) hassas olmayan kütle ölçüleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2000 Kg.’a kadar (2000 kg dahil) mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar, ibreli teraziler ile maksimum kapasitesi 2000 Kg.’a kadar (2000 kg dahil) elektronik tartı aletlerini bulunduran kişi ve kuruluşlar, 2 yıllık damga süresini doldurmuş 1. ve 2. Sınıf otomatik olmayan tartı aletleri, tartının kapasitesi 2000 Kg’a kadar olan (2000 Kg. dahil) okuma, çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip 3. ve 4. Sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri ile otomatik tartı aletlerini bulunduran kişi ve kuruluşlar, 02 Mart 2015 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar bir dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. Ölçü ve aletlerinin periyodik muayenesini yaptırmayanlar hakkında, 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca yasal işlem yapılacaktır” dedi. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here