Mobil Adaylar

13

Abdukkadir TEKER

Bu da nereden çıktı? Demeyin. Her Genel Seçimler ve Mahalli seçimlerde Mobil Adaylar çıkar.
Önce mobil sözcüğünü biraz açmak gerekir. Hareketli, devingen. Örneğin mobil telefonu deriz. Kah orada kah burada kullanır, istediğimiz yere bırakabiliriz. Nereye istersek oraya bırakırız.
Seçimler yaklaştıkça böyle adaylar da çıkmaya başlıyor. İki türlü mobil aday seçenekleri siyaset sahnesinde görevlerini icra edebilmektedir. Birinci türleri siyasi erkin güç, karizma ve etiketinden istifade edebilmek adına aday adayı olurlar, heyecanları hiç yoktur partilerinin ilgili organlarını gezmek, kendilerini anlatmak hayallerini paylaşmak gibi değerleri bilmemektedirler. İkinci türleri biraz daha uyanık, menfaatçi yüksek çıkarcı, vizyonsuz tiplerdir. O siyasi partinin iyi niyetli üyeleri böyle şahsiyetsizlere bir vizyon kazandırırlar; ve hep o gözle baktıkları için böyle aday adayları adaylık basamağına kolay tırmanabildiklerinden kravatlı, biriyantinli, ütülü, sinek kaydı traşlı, yalancı ve yabancı gülüşleriyle de hep pirim yaparlar. Bu oyun iki kişinin tezgahladığı bir oyun olduğundan mevcut vekil/vekiller de bu mobil adayları bazen Genel de bazen de Mahallin de hep değerlendirerek Vekillik yarışında hep alternatifsiz olarak kendileri liste başı mobil aday da liste 2’incisi olarak hayatlarına devam etmektedirler.
Geçen yazımda belirttiğim gibi Aday zenginliği önce bu açıdan ve fikir üretme açısından da büyük bir fırsattır.
Bu konu bende de galiba biraz takıntı oldu.
Esasında takıntının dışında, iki yüzlü davranan insanları hazmedemediğimden kaynaklanmaktadır. Bulundukları illerde kendi çıkarlarını tanzim edecek şekilde siyaseti yönlendirmek isteyen vekiller de istedikleri gibi at oynatamayacaklarını düşünmek istiyoruz. Parti Genel Merkezlerinin adaylık sürecine çok önem vermelerini, hassas davranmalarını beklemek de hakkımızdır.
Bu sanal yapılı mobil aday bozuntuları; siyaset kurumuna zayıflatmakta ve güveni azalmaktadır.
Hangi siyasi düşünceye mensup olursanız olun ilk savaşınız böyle ilkesiz duran mobil adaylar olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here