“Mısır’da katledilenler için bugün gıyabi cenaze namazı kılınacak”

22
Bugün Kırklareli Büyük Cami Hızır Bey Camii’nde Cuma Namazı’nın bitiminden sonra saat 13.45’te Mısır’da yaşanan militarist zorbalığı…

 

HABER MERKEZİ
Bugün Kırklareli Büyük Cami Hızır Bey Camii’nde Cuma Namazı’nın bitiminden sonra saat 13.45’te Mısır’da yaşanan militarist zorbalığı lanet amacıyla basın açıklaması ve Mısır’da katledilerek şehit edilenler adına gıyabi cenaze namazı kılınacak.
Kırklareli Sivil Toplum örgütleri olarak (Memur Sen, Eğitim Bir Sen, İlim Yayma Cemiyeti, İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği, Istıranca Eğitim Kültür Derneği, AşiyanDerneği, Kırklareli İnsani Değerler ve Yardımlaşma Derneği (KİDYAD) Armağan Köyü Eğitim ve Yardımlaşma Derneği düzenlenecek olan basın açıklamasına ve gıyabi cenaze namazına tüm Kırklareli halkının davetli olduğunu belirterek Tertip Heyeti adına açıklamada bulunan Bülent Kılıç şunları kaydetti:
“Mısır’da ordunun seçilmiş cumhurbaşkanına görevden el çektirmesi,  sivil yönetime karşı askeri darbe yapması kabul edilemez. Kırklareli Sivil Toplum Örgütleri olarak; Mısır’da halkın tercihine ve iradesine yönelik darbeyi ve darbecileri kınıyoruz ve lanetliyoruz. Mısır ordusu tarafından yapılan darbe, Mısır halkının iradesini hedef almış apaçık bir zorbalıktır. Halka ve iradesine yönelik saygısızlıktır. Mısır halkının geleceğine yönelik, küresel nitelikteki bildik kirli oyunların bir parçasıdır. Demokrasiyi, hukuku, insan onurunu hiçe sayan faşist anti demokratik bu darbe; Mısır sivil yönetiminin Filistin halkına nefes aldırmasına yönelik tavrına tahammülsüzlüğün ve Filistinlilerin geleceğine de ipotek koyma çabalarının ürünüdür.  Demokrasilerde ne çoğunluğun azınlığa, ne de azınlığın çoğunluğa tahakkümü olmaz, olamaz. Mısır’da yapılan darbeyle, çoğunluğun azınlığa ram olması istenmektedir. Mısırı iç çatışmalara sürükleme riski içeren ve halkın özgür iradesine yönelik bu faşist girişim,  sadece Mısır’ın değil bölgenin de dengelerinin bozulmasına kapı aralayacak sonuçlara gebedir. Bu nedenle, halk tarafından göreve getirilen Mısır’ın sivil yönetiminin görevine devam etmesini sağlayacak bölgesel ve küresel nitelikteki bütün baskı araçları devreye sokulmalı ve darbe en kısa sürede sona erdirilmelidir.
Kırklareli Sivil Toplum Örgütleri olarak; Mısır’da Rabiatul Adeviyye Meydanındaki insanların üzerine ateş açılarak katledilmesini kınıyoruz. Cahiliye dönemlerinde bile kutsal aylarda kan dökülmezdi. Masum insanların kanının dökülmesine seyirci kalınmasını kabul edilemez. Bütün dünyayı yaşanan vahşete ‘dur’ demeye davet ediyoruz. Mısır’da sahur vakti yaşanan katliamı ,Mısır’da yapılan darbeyi kınıyoruz, şehitlere Allahtan rahmet diliyoruz. Artık dünyanın, BM’nin, Avrupa’nın, Amerika’nın, insan hakları kurum ve kuruluşlarının bu dramı, vahşeti ve katliamı görmesi gerektiğine inanıyoruz. Darbeye, darbe demeyenler, akan kana seyirci kalanlar da en az Mısır’daki askeri darbenin sorumlusu Genelkurmay Başkanı Abdulfettah El Sisi kadar kirli. Darbe değil demokrasi isteyen masum insanları öldürmek nasıl bir caniliktir. Kendi halkını katleden darbecilere, dünyanın, BM’nin, Avrupa’nın, Amerika’nın, insan hakları kurum ve kuruluşlarının ‘dur’ demesi lazım. Yaşanan bu dramı, vahşeti ve katliamı görmezden  gelmek mümkün değil. Hürriyet ve Adalet Partisi’nin başından itibaren şiddete hiç bulaşmadığını "Şimdi General Sisi, onları iç savaş çıkarmak için kışkırtıyor. Bu oyuna gelmemeleri lazım. Yani darbeciler, yaptıkları darbeye karşılık bulamadığı için, ‘Tahrir  Meydan’ında darbe olsun’ diyenlerin büyük çoğunluğunun da artık Tahrir Meydanı’nı terk etmesine dayanamadıkları için şimdi yeniden Tahrir Meydanı’nı doldurmaya ve iç savaş çıkarmaya çalışıyor. İhvan’ın sağduyulu olması lazım, halkı sağ duyuya çağırması lazım. Bu oyuna gelmemesi lazım. Burada Sisi’nin ve Sisi’ye destek veren uluslararası güçlerin, Mısırda halkı birbirine düşürerek bir savaş çıkarma ve şiddet oyunu girişimi var. Darbecilere karşı tavır ortaya koymayan ve darbeyi kesin bir dille kınamaktan özenle kaçınan BM, AB ve ABD tutumlarıyla,  demokrasi havariliği yapanların çifte standartlarını bir kez daha sergilemiştir. Suriye’de kendi halkının kanını dökmeyi meziyet sayan Esed’e demokrasi ve seçim çağrısı yapanların, Mısır’da demokratik bir süreçte halkın desteğini alarak göreve gelen Cumhurbaşkanı Mursi’ye karşı yapılan darbeye ve anayasanın askıya alınması yönündeki açıklamalara sessiz kalması bölgede demokrasinin hakim olması temennilerine ilişkin beyanların samimiyetini sorgulamayı gerektiriyor. Kırklareli Sivil Toplum Örgütleri olarak, uluslararası platformları ve demokratik ülkeleri darbecilere karşı tutum almaya, Mısır halkının kendi hür ve özgür iradesiyle göreve getirdiği sivil yönetime destek vermeye çağırıyoruz.
Demokrasilerde seçimle gelen seçimle gider.  Demokrasiye dair bu en yalın gerçek ışığında, Mısırda ordu kışlasına çekilmeli, sivil yönetim ve Mısır halkı üzerinde vesayet oluşturma çabalarından vazgeçmeli, anayasanın askıya alınmasına ilişkin beyanını geri çekmelidir. Mısır halkının özgür iradesine saygı duymalı, bir ülkenin silahlı kuvvetlerinin görevinin ülkeyi dış tehditlere karşı korumak olduğunu idrak etmelidir.
Mısırın demokratik yollarla seçilen sivil yönetimi de,  Mısır’da en kısa sürede vesayeti kırmak, tüm Mısırlıları kucaklayan demokratik ve sivil anayasayı ortak bir mutabakatla hayata geçirmek ve devlet-millet buluşmasını gerçekleştirmek noktasındaki adımları en kısa sürede atmalıdır.
Kırklareli Sivil Toplum Örgütleri olarak,  bir kez daha Mısır’da halkın iradesine ve sivil yönetime yönelik darbeyi ve darbecileri kınadığımızı ve lanetlediğimizi ifade ediyor, Mısır halkını iradesine sahip çıkmaya, demokrasiyi önceleyen ülkeleri de Mısır’ın sivil yönetimine destek vermeye çağırıyoruz.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here