Minik eller ağaç dikti

29
“Dikili bir ağacım olsun” projesi kapsamında Mustafa Dalcalı İlköğretim okulu 3. Sınıf öğrencileri 25 adet ıhlamur ağıcı dikti.
“Dikili bir ağacım olsun” projesi kapsamında Mustafa Dalcalı İlköğretim okulu 3. Sınıf öğrencileri 25 adet ıhlamur ağıcı dikti. Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Kemal Çetin’in girişimleri ve Kırklareli Belediyesi’nin katkılarıyla Cumhuriyet Mahallesi İnönü Caddesi üzerinde bulanan park alanında, 25 adet Ihlamur ağıcı fidanı toprakla buluştu.  Fidan Dikimine Kırklareli Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Gider,  Fettah Aygün, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Cemal Çetin, Mustafa Dalcalı İlköğretim Okulu Müdürü Şaban Uçar, Okul Öğretmenleri ve Mustafa Dalcalı İlköğretim okulu 3. Sınıf öğrencileri katıldı. Büyük bir heyecanla ağaçları Belediye çalışanları ile birlikte diken minik öğrencilerin mutlulukları gözlerinden okunuyordu. Ağaç dikim sırasında minik öğrenciler görevlilere sorular sorup diktikleri ağaçlar hakkında bilgiler aldı. 
*Belediye Başkan Yardımcıları minkleri yalnız bırakmadılar 
Kırklareli Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Gider ve Fettah Aygün, Cumhuriyet Mahallesi İnönü Caddesi üzerinde mülkiyeti Belediye Başkanlığına ait alanda öğrencilerle birlikte fidan dikerek minik öğrencileri yalnız bırakmadılar. Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü ve Mustafa Dalcalı İ. Okulu öğrencilerinin düzenlediği ağaç dikme etkinliğinde açıklamada bulunan Başkan Yardımcısı Mehmet Gider: “Yeşil bir çevre için ağaçlandırma çalışmalarımız devam ediyor. Çocuklarımızı hayata kazandırma ve sosyal yaşama adapte etme anlamında bu tür faaliyetlerin yapılması çok önemlidir. Ekilen bu fidanlar öğrencilerimiz ile birlikte büyüyecek olup, Kırklareli’ne renk katacaktır. Etkinliğin içerisinde yer almaktan ve öğrencilerimizle birlikte ağaç dikmekten büyük keyif alacağım. Değerli okul müdürü ve ilgili öğretmen arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi. Belediye Başkan Yardımcısı Fettah Aygün ise bu tür etkinliklerin daha fazla düzenleneceğini ve yeşile her zaman sahip çıkılacağını ifade etti. Etkinlikte, 25 Adet ıhlamur fidanı dikilirken, Başkan Yardımcıları Mehmet Gider ve Fettah Aygün Mustafa Dalcalı İ. Okulu 3. sınıf öğrencilerinin isteklerini kırmayıp, onlarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler. 
*Öğrencilere diktikleri ağaç hakkında broşür verildi. 
 Ağaç dikimi öncesi Kırklareli Belediyesi öğrencilere Ihlamur Ağacı hakkında bilgiler içeren bir broşür dağıttı. Dağılan broşürde şunlara yer verildi “Güzel kokulu çiçekleri olan boyları 20-30 cm’ye kadar ulaşabilmesinden dolayı ve bir gölge ağacı olarak yetiştirilebilen bir ağaç türüdür. Büyüklüğü 5-10 cm arasında değişen genellikle yürek şeklinde ve çarpık, kenarları dişli ve uzun saplı yaprakları vardır. Sarkık çiçek demetleri sarımsı bir renge ve karakteristik bir kokuya sahiptir. Haziran-temmuz aylarında açan çiçekleri kurutularak çay gibi içilir. Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz, Marmara, Ege sahil şeridinde ve Antalya çevresinde yetişir. Doğmacılıkta kıymetli olan beyaz ve hafif odun verir. Ihlamur kabuğundaki lifler ip ve kapa dokumalarda kullanılır. Arıcılıkta da önemli bir nektar kaynağıdır. Çiçek durumları tıbbi olarak kullanılır. Ihlamur banyosunun da yatıştırıcı bir özelliği vardır. Orta Avrupa’da eskiden bir çok köyün merkezinde ıhlamur vardı. büyüklüğünden dolayı merkezde bulunur buluma noktası olarak kullanılırdı. Ayrıca bura haber alış verişinde bulunur, gelinler kendilerini gösterirlerdi. Mayıs başında dans festivalleri bu ağacın altında düzenlenirdi. Bunlarla beraber köy mahkemeleri genelde yine buruda kurulurdu. Bu yüzden ıhlamur, mahkeme ağacı yada mahkeme ıhlamuru olarakta bilinirdi. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here