Minibüsçüler yine 1 ay ertelendi

14
2 Mayıs 2013 Perşembe günü saat 15.00’da Kırklareli Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan 2013 yılı Mayıs Ayı Meclis Toplantısı’nın yine gündemini Şehir İçi Yolcu Taşıma Kooperatifleri’nin konusu meşgul etti. Yaklaşık 3 aydır çözülemeyen konu yine Haziran Ayı Meclisi’nde görüşülmek üzere ertelendi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi’nin yeni kampuslerini Kofçaz yolu üzerinde yapması dolayısıyla şehir içi yolcu taşıma kooperatifleri arasında anlaşmazlık çıktı.
60. No.lu Yolcu Taşıma Kooperatifi, Çağdaş Birlik, Karahıdır Birlik ve Boduray Turizm arasında çıkan anlaşmazlığı, Belediye Meclisi’de 3 aydır çözemiyor. Yapılan araştırmalara ve görüşmelere göre Kayalı Kampüsüne önümüzdeki akademik dönemde aynı saatte yaklaşık 3 bin 500 öğrencinin gideceği, daha sonrasında ise bu sayının artacağı bildirildi. Mecliste yapılan görüşmelerde kooperatif başkanları konu üzerinde açıklamalarda bulundular.
Konu ile ilgili Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Ünal Başkur, Kırklareli’de bulunan şehir içi yolcu kooperatiflere ait otobüslerin tamamının ancak 3 bin 500 öğrenciyi aynı anda götürüp, aynı anda getirebileceğini söyledi.
Durumun böyle olması halinde yanı saatte şehir içinde minibüs kullanarak işe giden vatandaşların da olduğunu ifade eden Başkur;
“Minibüs sayısı oldukça az. Öğrenci sayısı da oldukça fazla ki bu öğrenciler daha sonraki senelerde daha da artacak. Önümüzdeki yıl kampüse gidecek öğrenci sayısı yapılan görüşme ve araştırmalara göre yaklaşık 3 bin 500 öğrenci nakli yapılacak. Bu kadar öğrenci aynı anda gidip aynı anda gelecek. 08.30’da dersi olan bir öğrenciye de; “Sen 07.30 servisi ile geleceksin” diyemezsiniz. Buna da kimse uymaz. Dolayısıyla eğer ki bütün minibüsler öğrencileri taşırsa bu kez de şehir içinde aynı saatte minibüs kullanarak işe giden vatandaşlar var. Dolayısıyla onlar mağdur olacaklar. Buna bir an öncede çarenin bulunması gerekiyor” şeklinde konuştu.
Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’da konuyu İmar Komisyonu’na havalesini oylayarak 1 ay süre istedi. Gerekli çalışmaların daha da ayrıntılı bir şekilde yapılması adına komisyon üyelerine talimatlar verdi. Ayrıca Çağlayan, komisyonun güzergahların da belirlenmesini istedi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here