Milletvekilliği seçimlerinde CHP önseçime gidiyor

21
CHP Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu; “Milletvekilliği genel
seçimlerinde Kırklareli’de önseçim yapılacak. Milletvekili Aday Adayı
olarak 11 başvuru var fakat artar mı azalır mı bilmiyorum. Milletvekili
Aday Adaylarımız gelen Genelge doğrultusunda 25 Mart 2011 Cuma günü saat
18.00’ a kadarda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreterliğine başvuruda
bulunmak zorundadırlar” dedi.

HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu, 12 Haziran’da yapılacak olan 24. Dönem Milletvekilliği Genel seçimleri için 03 Nisan’da Kırklaeli’de önseçim olacağını söyledi.
Yaklaşık olarak bin 500’ün üzerinde oy kullanılacağını belirten Gündoğdu, ayrıca Kırklareli’de bin 500’ün üzerinde delegenin oy kullanacağını belirtti.
Gğndoğdu; “Kırklareli İl ve İlçe örgütünün bir buçuk ay önce aldığı karar üzerine genel merkeze ileterek 18 Mart 2011 tarihinde yaptığı toplantıda Kırklareli’de önseçim kararı çıktı.
* “Bin 500’ün üzerinde delege oy kullanacak”
Tabi bu önseçim sadece Kırklareli’de değil toplam olarak 29 yerde yapılacak. Diğer geri kalan yerlerde ise merkez yoklaması yapılacaktır. Parti meclisimizin almış olduğu karar doğrultusunda Kırklareli’de delege ile yani aday yoklaması dediğimiz sistem var. Aday yoklamasına baktığımız zaman orada oy kullanan kişiler partinin seçilmiş kişileridir.
3 Nisan’da yapılacak olan önseçimde Kongrelerde seçilmiş olan il, ilçe Başkanları, yönetim kurulları, partili Belediye Başkanları, meclis üyeleri, partili il genel meclis üyelerimiz, Kırklareli’ne ait eski milletvekilleri ve şuan ki mevcut milletvekilleri ve milletvekili aday adayı olan kişiler, disiplin kurulu başkanı ve disiplin kurulu üyeleri ve delege tespitlerinde gerçekleştirilen il ve ilçe kongre delegeleri oy kullanacaklar.
Bunun haricinde önseçim çevresinde üst kurulda oy kullanan kurultay delegelerimiz sendikal anlamda partimize delege olmamış ama partimize kayıtlı üye olan sendika başkanları, delege olmayıp partiye katılı olan oda başkanları oy kullanacak.
Kırklareli’de il bazında genel anlamda yaklaşık olarak bin 500’ün üzerindedir. İlçe Başkanlarına talimatları verdik ve dolayısıyla onlarda çalışmalarına başladılar. Burada oy kullanacak bütün arkadaşların isim listeleri hazırlayarak ilçe seçim kuruluna bildirecekler.
* “Adaylar netleşecek”
3 Nisan’da önseçim yaptıktan sonra milletvekili adaylarımız netleşmiş olacak. Önseçime baktığımız zaman demokrasinin değişmez kurallarından geliyor. Kırklareli’nin il yönetimi ve ilçe başkanlığı olarak yaptığımız toplantıda oy birliği ile önseçim istiyoruz kararını gönderdikten sonra örgütümüz kararını dikkate aldıkları için Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere MYK’da ve parti meclisinde görev yapan herkese teşekkür ediyorum ve takdir ediyorum.
* “Erken seçim startı vereceğiz”
Yaklaşık olarak biz en son 2002 de önseçim yapmıştık ve 9 yıl sonra tekrardan milletvekili aday adaylarını beklerken bir önseçim yapmış olacağız. Burada tabi milletvekili aday adaylarımızda şimdi örgütümüzle birlikte delegelerimiz ile görüşerek kendilerini tanıtacaklar. Dolayısıyla buda partiye bir dinamizm kazandıracak. 12 Haziran’da seçimlere bu dinamizmle birlikte giderken çok erkenden başlanmış olan seçim startını vermiş olacağız. Parti örgütümüz olarak da uygun olarak karşılandı.
* “25 Mart Aday Adaylık için son gün”
Milletvekili aday adaylarımız gelen genelge doğrultusunda 25 Mart 2011 Cuma günü saat 18.00’ a kadarda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreterliğine başvurmak zorundalar. Şuanda bizim toplam 11 aday adayımız var. Bunun sayısı yükselebilir mi, düşebilir mi bilmiyorum. Ama 25 Mart’ta Genel Sekreterliğe yapılacak başvurularda artış olacağını düşünüyorum. Şuana kadar başvurular yeni başladı. Zannediyorum başta ilimizin mevcut milletvekilleri olmak üzere bugün aday adaylığı için genel merkeze gidip başvuru yapacak arkadaşlarımızdan bilgim var.
25 Mart’a kadar belki mevcut aday adayı olan arkadaşlarımızdan vazgeçecek olanlarda olabilir ama ben düşünmüyorum. Çünkü herkesle görüştüm ve hepsi başvuru yapacağını söylediler.
* “Baskı altında kalmadan oy kullanacaklar”
Bu bir süreçtir. Burada önemli olan Kırklareli’de partili delegelerimizin aday adaylarını en iyi şekilde tanıyarak 3 Nisan’da yapılacak önseçimde en doğru kararı vereceklerine eminim. Zira partimizin delegeleri bu konuda tecrübelidir. Ne yapacaklarını bilir ve hiçbir etki altında kalmadan kendi öz iradeleri ile sandık başına gidip oylarını kullanacaklardır.
* “En az 2 en fazla 3 aday adayı işaretlenecek”
Bilindiği üzere Kırlareli’den 3 milletvekili çıkıyor. Bizim delegelerimizde en az 2 en fazla da 3 kişiyi işaretlemek zorundalar. Çünkü bu tamamen yasal anlamda bu şekilde geçiyor.
Mevcut Milletvekillerimiz A. Tugur Dibek ve Dr. Tansel Barış aday adayı olacaklarını açıkladılar ve onlarla birlikte Turabi Kayan, İrfan Altınel, Tuna Soykan, Zeki Akın, Gürcan Ersin, Hakan Dedeoğlu, Yavuz Altınorak, Mehmet Siyam Kesimoğlu ve Kenan Gürbüz olarak toplam 11 kişi olarak aday adayı olduklarını açıkladılar” dedi.
Ayrıca Gündoğdu, Kırklareli’de önseçimin yapıacağını ve kesinlikle kontenjan olmadığını ifade ederek Trakya Bölgesi’nde sadece Tekirdağ’da kontenjan olduğu söyledi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here