Milletvekili Geçici Aday Listeleri`ne itirazda son gün 24 Nisan

12
* Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 12 Haziran`da yapılacak olan Milletvekili
Genel Seçimleri`ne katılacak olan siyasi partilerin Milletvekili Aday
Listeleri`nin incelemesini tamamladı. Yapılan incelemeler sonucunda
oluşturulan Milletvekili Geçici Aday Listeleri yayımlanmak üzere ilgili
mercilere gönderilecek.

HABER MERKEZİ
12 Haziran 2011 Pazar günü yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimleri`ne katılacak olan siyasi partiler Milletvekili Aday Listeleri`ni 11 Nisan 2011 Pazartesi günü saat 17.00`e kadar Yüksek Seçim Kurulu`na (YKS) vermişlerdi. YSK tarafından siyasi partilerin verdiği Milletvekili Aday Listeleri`nin inceleme süresi 18 Nisan 2011 Pazartesi günü sona erdi.
Yapılan incelemelerin tamamlanmasının ardından YSK, ilgili İl Seçim Kurulu Başkanlıkları ile Radyo, Televizyon ve Resmi Gazete`de yayımlanmak üzere ilgili mercilere gönderecek. Bundan sonra izlenecek süreç gün gün şu şekilde gerçekleştirilecek:
* 24 Nisan 2011 Pazar: Milletvekili Geçici Aday Listeleri`ne karşı İl Seçim Kurulları`na yapılan itirazlar üzerine bu kurullarca verilen kararlara yapılan itirazların YSK tarafından karara bağlanmasının son günü. Milletvekili Geçici Adaylığı`ndan istifa edenlerin YSK`ye bildirilmesinin son günü. Ayrıca, Seçmen Bilgi Kâğıtları`nın dökümüne ve dağıtımına başlanacak.
* 26 Nisan 2011 Salı: Birleşik Oy Pusulası`nda yer alacak Bağımsız Aday Sıralaması için İl Seçim Kurulları`nda aynı anda, 11.00`de kura çekilecek, kuraya katılmayan Bağımsız Aday yerine İl Seçim Kurulunca kura çekilecek.
* 28 Nisan 2011 Perşembe: YSK tarafından Milletvekili Kesin Aday Listeleri seçim çevreleri itibarıyla ilan edilmek üzere İl Seçim Kurulları`na, Resmi Gazete, Radyo ve Televizyon`da yayımlanmak üzere gönderilecek.
* 29 Nisan 2011 Cuma: Siyasi partilerin seçim çevreleri itibarıyla Milletvekili Kesin Aday Listeleri ile Bağımsız Adaylar Radyo, Televizyon, Resmi Gazete ve illerde ilan edilecek.
* 2 Mayıs 2011 Pazartesi: Yüksek Seçim Kurulu`nca tüm seçim çevreleri ile gümrük kapılarında kullanılacak Birleşik Oy Pusulaları`nın basımına, basım tamamlandıkça bir plan dahilinde dağıtımına başlanacak.
* 10 Mayıs 2011 Salı: Gümrük kapılarında oy verme işlemine başlanacak.
* 31 Mayıs 2011 Salı: Radyo ve Televizyon`da yayın için başvuran siyasi partilerin yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSK tarafından ad çekilecek.
* 2 Haziran 2011 Perşembe: Seçim Propagandası ve Yasakları başlayacak.
* 5 Haziran 2011 Pazar: Propaganda konuşmaları başlayacak.
* 6 Haziran 2011 Pazartesi: Görevlilerle ilgili eğitim çalışmaları tamamlanacak, seçim araç ve gereçlerini ihtiva eden torbaların hazırlanması bitirilecek. Seçmen bilgi kâğıtlarının dağıtımı tamamlanacak.
* 9 Haziran 2011 Perşembe: Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listeleri kesinleştirilecek.
* 10 Haziran 2011 Cuma: Kesinleştirilen tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü seçmen listelerinin çoğaltılma işlemi tamamlanacak.
* 11 Haziran 2011 Cumartesi: Seçim Propagandası saat 18.00`de sonlandırılacak.
* 12 Haziran 2011 Pazar: Oy verme günü. Seçim Yasakları saat 24.00`e kadar sürecek. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.