Milletvekili Dibek, “AKP bilerek seçim kararını geciktiriyor”

14
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Babaeski İlçe Binası’nda gerçekleşen haftalık toplantısı bu hafta CHP Kırklareli Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Av. Turgut Dibek,’in katılımı ile gerçekleşti.

 


CHP Milletvekili Aday adaylarının bu hafta ki parti binasında gerçekleşen toplantının ana konusu “Suni gündemden uzaklaşıp, gerçek gündemi tartışmak” oldu.
Parti binasında ki toplantıya, CHP Kırklareli Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Av. Turgut Dibek’in yanı sıra, CHP Babaeski İlçe Başkan Vekili Hasan Ali Eren, CHP Kırklareli Milletvekili Aday Adayları Mehmet Siyam Kesimoğlu ve Av. İrfan Altınel, İl Genel Meclis Üyeleri, CHP Belde Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, Köy ve Mahalle Muhtarları ve çok sayıda parti delege ve üye katıldı.
Yoğun bir katılım ile gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını CHP Babaeski İlçe Başkan Vekili Hasan Ali Eren yaptı.
Eren, yaptığı konuşmasında şunları söyledi; “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde Aile Sigortası ile ilgili yaptığı açıklamasında “Aile Yardımı almaya hak kazanacak Türkiye’de yoksul statüsünde 3 milyon aile ve yaklaşık 13 milyon vatandaş olduğunu söyledi.  Genel Merkezimizin çok değerli iki ekonomi kurmayı Sencer Ayata ve Faik Öztrak tarafından hazırlanan model, yoksullara her ay yoksulluk derecesi ve çocuk sayısına göre belirlenen bir ücret ödenmesini içermektedir. Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu, sigortanın yıllık maliyetinin 12.8 milyar TL olduğunu, bunun genel bütçeden karşılanabileceğinin bilgisini verdi. Miktar da 600-1200 TL arasında olacak. En az 600 TL’den başlayacak.”
Daha sonra söz alan CHP Kırklareli Milletvekili Aday Adayı Av. İrfan Altınel, konuşmasında şunları söyledi.
“Son günlerde yandaş medyada, liboş takımında çok önemli değişiklikler var, bunlara dikkat çekmek istiyorum. Bazı çevreler Cumhuriyet Halk Partisi korku yaratıyor, proje üretmiyor diyorlar. Biz mi yaratıyoruz korkuyu? Liboşlar korkmaya başladı, liboşlar. Yandaşlar korkmaya başladı. Bu çok önemli bir gelişmedir değerli arkadaşlarım. Yavaş yavaş AKP yalnızlaşmaya gitmektedir. Şimdi bizim önümüzde çok yakıcı bir görev var. Biz başta aile sigortası olmak üzere çok önemli konuları kapı kapı, ev ev, mahalle, mahalle, belde, belde, kent, kent, sokak, sokak gezerek anlatmak zorundayız. Başka çaremiz yok. Bunu yaptığımız zaman AKP’nin elinden bu silahı almış olacağız. AKP nasıl iktidar oluyor? Makarna ve Kömür yardımı ile. Ama bu ilkel bir yaklaşım. Oysa CHP’nin aile sigortası, çağdaş bir yaklaşımdır. Bizim temel mücadele alanımız aile sigortası olacak. Örgütüm beni izlemeye devam etsin önümüzdeki günlerde yine farklı değişik yeni söylemlerle karşınıza çıkacağım.”
CHP Kırklareli Milletvekili Aday Adayı Mehmet Siyam Kesimoğlu ise konuşmasında şunları söyledi.
“Karanlığın merkezine doğru giden bir süreçten geçiyoruz. Ülkenin gerçek gündeminden uzaklaştırılarak AKP tarafından suni gündemler oluşturulmaya devam ediyor. Bence bizler bu suni gündemden uzaklaşıp, gerçek gündemi tartışmalıyız. AKP bir taşta üç kuş vurmaya çalışıyor. Birincisi gündemi değiştiriyor, ikincisi sinsi açık bir şekilde TSK’ ya zarar veriliyor, üçüncüsü Hukuk katlediliyor. Ankara’da torba yasaya karşı demokratik direnişler devam ediyor. Fakat başbakanımız beş duyu organını bu olaylara karşı kapattı. Ülkemizde hukuk katlediliyor, ortada bir ceset var. O cesedin adı hukuk, faili belli AKP. AKP Emniyet teşkilatını %23,2 artırdı. Şu anda ülkemizde her on kamu görevlisinden biri polis memurudur. AKP Emniyet Teşkilatını değişimin güvencesi yapmak istiyor. Bu durum karşısında CHP’de neler oluyor? Daha geçen gün hepinizin bildiği gibi Genel Merkez binamıza 2 bin genç gelip partimize üye oluyor. Tabii ki gençlerimiz sayesinde biz bu ülkenin gerçek sahipleriyiz. Ve bu önümüzdeki genel seçimler bizim kader seçimimiz olacak. Ben sizleri tekrar karanlığa bir mum yakmaya davet ediyorum.”
Son olarak ta konuşma yapmak üzere CHP Kırklareli Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Av. Turgut Dibek söz aldı.
Dibek, konuşmasında şunları söyledi; “AKP bilerek seçim kararını geciktiriyor. Şuan ki sıkıntı da ondan kaynaklanıyor. YSK’ da seçim takvimini açıklayamıyor. Çünkü Meclisten bir seçim kararı alınması gerekiyor. 12 Haziran günü söyleniyor, büyük bir ihtimal ile o gün olacaktır. Adalet Bakanı ile yaptığımız bire bir sohbette şunları sezinledim. “Seçim öne de seçilebilir, bu da Mayıs ortaları gibi olabilir. 12 Haziran olmasının netleşmesi lazım. Muhtemelen yapılacak olan genel seçimle ilgili 24 Şubat 2011 Perşembe günü CHP Parti Meclisi’nin toplantısı olacak. Ben de yapılacak olan bu toplantı da söz alarak en kısa zamanda adaylarımızın ne şekilde belirlenmesi konusunda önerilerde bulunacağım. AKP’liler tarafından seçim takviminin 1 ile 5 Mart 2011 tarihleri arasında TBMM’den karar çıkacağı söylenmekte. Varsayımlara göre 12 Mart 2011 Seçim takvimin başlangıcı olacak, bu tarihte bizim yapacağımız ön seçim için yeterlidir. Ön seçim yapılacak olan yerlerin de Nisan ayının ilk haftasında belirlenecek diye düşünüyorum. Az evvel konuşan Mehmet beyin sözüne katılıyorum, “Hukuku bir ceset haline gelmiştir” Kimsenin Türkiye’de Yargıdan Adaletli bir karar bekleme şansı kalmayacak. Bunu yapma nedenleri seçimlerden sonra ki kaygılarıdır.”
Parti binasında ki toplantı daha sonra karşılıklı soru cevap şeklinde son buldu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here