Milletvekili Barış’tan Bakan Dinçer’e soru önergesi

14
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Dr. Tansel Barış Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’e soru önergesi gönderdi.

HABER MERKEZİ
Milletvekili Barış, Bakan Dinçer’e gönderdiği soru önergesinde şunları kaydetti;
“Ülkemizde, 3,5 milyon kişinin sigortasız olarak çalıştırıldığı iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur?
Kamuda sigortasız olarak çalıştırılan işçi var mıdır?
Yok ise;
TUİK verilerine göre özel sektörde 8 – 8,5 milyon civarında işçinin istihdam edildiği göz önüne alınır ise, Özel sektörde çalışanların % 40’nın bir başka deyişle her 10 çalışandan 4’ünün kaçak çalıştırıldığı gibi bir durum ortaya çıkmaktadır. Bu veriler ve iddialar doğru mudur?
2010 verilerin göre sigortalı çalışan bir işçinin işveren payı ile birlikte bir ayda toplam 325 TL, yılın tamamında ise bir işçinin devlete 3 bin 900 TL vergi ödediğini göz önüne alırsak, 3,5 milyon kaçak (sigortasız) çalıştırılan işçiden dolayı devletin vergi kaybının, 3.900 TL Çarpı 3,5 milyon işçi, oda toplam 13 Milyar 650 Milyar TL’nin devlete verilmesi gereken vergi olacağı, dolayısı ile kaçak işçi çalıştırma sonucunda Devletin yılda 14 Milyar TL’ ya yakın bir gelir kaybı olduğu iddiaları doğru mudur?
Devletin Yılda 14 Milyar TL’ ya yakın bir kayıptan haberi yok mudur? Var ise kayıdışı (kaçak) istihdamın önlenmesi için yeteri kadar çalışma yapılamıyor mu?  Hem işçinin hem de devletin zarar gördüğü kayıtdışı istihdama karşı alınan önlemler yetersiz midir? Kayıt dışılığı önlemek ve tamamen ortadan kaldırmak için tedbir alacak mısınız? Bu konuda kesin sonuç almış ülkeleri önek almayı düşünüyor musunuz?” (ue) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here